Nowa wielbłądzica dotarła do Chorzowa w miniony czwartek, 3 lutego 2022 r., z Ogrodu Zoologicznego w Ostrawie. Jak podkreślają w śląskim zoo jest urocza i bardzo młoda – w maju skończy 2 lata.
- Nie da się ukryć, że ma bardzo silny charakter i nawet jak na wielbłąda jest wyjątkowo uparta. Tak, jeśli chodzi o upór, wielbłądy przewyższają w tym względzie osły – tłumaczą w zoo.
Molly dołączyła już do pozostałych samic mieszkających w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Wkrótce pozna Goliata – swojego przyszłego partnera. W Chorzowie są więc teraz cztery samice i jeden samiec. Podobnie jak w naturze, gdyż wielbłądy dwugarbne żyją w stadach haremowych.
Wielbłąd dwugarbny to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem
W naturze wielbłądy dwugarbne występują na stepach i terenach pustynnych centralnej Azji (głównie w Mongolii i Chinach). Zazwyczaj żyją w stadach liczących od 6 do 20 osobników, czasami samotnie. Gęste futro zapewnia im odporność na niskie temperatury, a wiosną sierść wypada bardzo szybko, odchodząc od ciała całymi płatami.
W dwóch charakterystycznych garbach magazynuje tłuszcz - źródło energii oraz wody, która wytwarzana jest jako produkt uboczny metabolizmu. Mogą obyć się bez wody nawet przez kilka dni, a przy wodopoju potrafią wypić kilkadziesiąt litrów wody. Jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem i objęty jest również ochroną CITES (Konwencji Waszyngtońskiej). Dla Śląskiego Ogrodu Zoologicznego wielbłąd dwugarbny to wyjątkowe zwierzę, bo… znajduje się w jego logotypie.
Czytaj także:
- Podsumowanie roku w chorzowskim zoo. Prawie pół miliona osób odwiedziło ogród zoologiczny
- „ZOO-detektywi na tropie!”, czyli ferie zimowe w chorzowskim zoo
- Nowy lew w chorzowskim zoo! Przyjechał do Chorzowa z Lizbony. Ma na imię Moxico
- Nowe pantery śnieżne w chorzowskim zoo. Stworzą parę hodowlaną
W ubiegłym roku chorzowskie zoo wzbogaciło się m.in. o nowe lwy, pantery śnieżne, antylopy indyjskie czy koniki morskie.