Nowa wystawa w chorzowskim skansenie. Na niej zabytkowe lodówki

Nie potrzebowały prądu, ale chłodziły. Cztery zabytkowe lodówki można oglądać na wystawie w chorzowskim skansenie. Najstarsza z nich to tzw. szpajska, czyli lodówka szafkowa pochodząca z przełomu XIX i XX w.

„Lodówka. Wystawa dawnych sprzętów do chłodzenia żywności” to nowa ekspozycja przygotowana przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Można ją oglądać w w Galerii Jednego Eksponatu, gdzie zgromadzono nie jedną, a cztery zabytkowe lodówki. Trzy z nich to lodówki szafkowe na lód, a jedna to lodówka gazowa.

- Poprzedniczką obecnie używanych lodówek, która działała bez użycia prądu, była pochodząca z XVIII wieku lodownia pokojowa (nazywaną też szafą chłodniczą). Jako czynnika chłodzącego używano lodu umieszczanego w osobnym pojemniku. Blaszane wnętrze obudowane zostało drewnianą konstrukcją, która ma formę eleganckiej, niewielkiej szafki – tłumaczą w chorzowskim skansenie.

Taka lodówka posiadała kranik w dolnej części urządzenia, który ułatwiał wylewanie wody gromadzącej się po roztopieniu lodu. Do utrzymania stałej, niskiej temperatury konieczna była jego częsta wymiana. W ciągu jednego dnia zużywano takiej lodówce nawet kilkanaście kilogramów lodu.

Cztery zabytkowe lodówki na wystawie w chorzowskim skansenie

Najstarsza lodówka szafkowa „szpajska” (XIX/XX wiek), pochodząca ze zbiorów chorzowskiego muzeum, została wykonana przez firmę Ferdinanda Boleslawsky’ego z Morawskiej Ostrawy. Z lat 30. XX wieku pochodzą dwie kolejne lodówki szafkowe. Lodówka Alasca, także ze zbiorów skansenu, została wyprodukowana lub sprzedana przez Hurtownię żelaza Ludwika Altmanna w Katowicach.

Kolejna lodówka na lód, pochodząca ze zbiorów Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, została nabyta w sklepie lub zakładzie rzemieślniczym Romana Sienkiewicza w Krakowie. Zaprezentowana na wystawie chłodziarka gazowa, ze zbiorów Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, została wyprodukowana przez znaną do dziś firmę Electrolux ze Szwecji. Czas powstania obiektu to również lata 30. XX wieku.

Ekspozycja będzie prezentowana do 31 października 2023 r.

Ad Altare Wystawa dawnych szat liturgicznych w chorzowskim skansenie

Może Cię zainteresować:

Ad Altare. Wystawa dawnych szat liturgicznych w chorzowskim skansenie

Autor: Redakcja

12/06/2023

Chorzowski skansen zmienia cennik Od 1 maja 2023 r będzie drożej

Może Cię zainteresować:

Chorzowski skansen zmienia cennik. Od 1 maja 2023 r. będzie drożej!

Autor: Maciej Poloczek

24/04/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon