Plac zabaw dla dzieci i... dorosłych
W Parku Śląskim trwa m.in. remont Kręgów Tanecznych, Świątyni Petrycha, modernizacja Alei Różanej i budowa Ogrodu Japońskiego. Dzieje się sporo, a jedną z inwestycji właśnie zakończono – to nowy integracyjny plac zabaw, który powstał na końcu Promenady gen. Jerzego Ziętka. Projekt został zrealizowany w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, a koszt prac wyniósł prawie 700 tys. zł.
Plac zajmuje prawie 2200 metrów kwadratowych. Największą atrakcją jest tzw. Duży zestaw zabawkowy, na który jest zjeżdżalnia, linarium i ścianka wspinaczkowa. Na placu zabaw powstała także wielka piaskownica, są karuzele, huśtawki, a na skarpie kolejna zjeżdżalnia. Poza tym dzieci mogą skorzystać z trampoliny i ruchomego pomostu.
- Idą dobre czasy – mówi Piotr Kupicha, wokalista zespołu „Feel”, który specjalnie przyjechał do Parku Śląskiego na otwarcie nowego placu zabaw. – Nasz chorzowski park jest jednym z największych na świecie, jest większy nawet od Central Parku w Nowym Jorku. Chcemy żeby był popularny w całym kraju – dodaje.
Oprócz strefy zabawy dla dzieci, jest również ta do rekreacji dla osób starszych, czyli siłownia pod chmurką. Można tam także skorzystać z zestawów piknikowych, wygodnych ławek i leżaków.
W Parku Śląskim można sprawdzić jakość powietrza
Zanim wybierzemy się na plac zabaw ze swoimi pociechami, warto sprawdzić jaka jest aktualnie jakość powietrza. Teraz można to zrobić w Parku Śląskim.
- Nie zwalniamy tempa. Postawiliśmy pięć EKOsłupków. W prosty sposób, za pomocą sześciu kolorów wskazują stan jakości powietrza w parku. Wystarczy pobrać aplikację i obserwować jakie mamy powietrze. To pozwoli na dostosowanie spaceru czy aktywności na terenie parku – wyjaśnia Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.
Każdy słupek pełni funkcję informatora. Światło zamontowane na górze wskazuje jakość powietrza. Przygotowano sześciokolorową skalę: od soczyście zielonej – jakoś powietrza bardzo dobra, zawartość szkodliwych płynów od 0 do 10, po wiśniową – jakość powietrza bardzo zła, zawartość szkodliwych płynów powyżej 150. Słupki rozstawione są w pięciu lokalizacjach w Parku Śląskim. Znajdziemy je przy hali Powstań Śląskich, przy al. Gwiazd od strony Świątyni Petrycha, na skrzyżowaniu al. Harcerskiej z promenadą gen. Ziętka oraz przy al. Żyrafy od strony wylotu na ul. Chorzowską. By zobaczyć jakość powietrza, wystarczy pobrać darmową aplikację na telefon – „EkoSłupek”.
Do Parku Śląskiego wróci Miasteczko Ruchu Drogowego
- Na tym placu zabaw nie kończymy – zapowiada Agnieszka Bożek prezes Parku Śląskiego. – Zarząd Parku podpisał umowę na budowę Miasteczka Ruchu Drogowego. Do końca czerwca przyszłego roku będzie projekt o wartości 145 tys., a następnie przetarg i wykonanie – dodaje.
Nowa atrakcja ma powstać w nawiązaniu do dawnego miasteczka na terenie Ośrodka Harcerskiego. Wykonawcą zadania będzie firma Meritum Projekt z siedzibą w Katowicach, która złożyła najkorzystniejszą ofertę. Koncepcja zakłada podzielenie miasteczka na cztery strefy: dla najmłodszych użytkowników, którzy korzystają z rowerków biegowych oraz tych na czterech kółkach; strefę gier ulicznych; strefę skatepark; strefę miasteczka ruchu drogowego. Miasteczko będzie pełne infrastruktury i przeszkód, które możemy napotkać na prawdziwej drodze. W planach jest budowa i postawienie: ronda, progów zwalniających, skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, atrapy przejazdy kolejowego ze szlabanem, tunelu d przejazdu z oświetleniem, a także imitacji stacji benzynowej oraz przystanku autobusowego z wiata.
Koncepcja zakłada również przeniesienie skateparku, który obecnie znajduje się przy kąpielisku „Fala” z możliwością dodania nowych przeszkód. Ma powstać ścianka wspinaczkowa, rowerowy tor przeszkód, plac do zdawania egzaminy na kartę rowerową, a nawet warsztat do naprawy jednośladów. Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie dwóch koncepcji architektonicznych, opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Inwestycja ma się zakończyć w 2022 roku.