Nowe Planty Śląskie – tak ma się nazywać osiedle domków jednorodzinnych, które zaplanowano przy ul. Jałowcowej w Chorzowie Starym. Znajdzie się tuż przy granicy z Siemianowicami Śląskimi i obok Parku Śląskiego, co deweloper podaje jako jeden z atutów lokalizacji.
Inwestorem jest spółka Develocity Katowice Pułaskiego, która 26 maja 2021 r. złożyła w Urzędzie Miasta Chorzów wniosek w sprawie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Był to konieczne, bo część działek, na których deweloper chce budować osiedle, w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest na cele zabudowy usługowej, zieleni izolacyjnej czy zieleni parkowej.
Ustawa deweloperska z 2018 roku pozwala w takich przypadkach na realizowanie inwestycji mieszkaniowej, ale musi się na to zgodzić Rada Miasta. W Chorzowie radni dali zielone światło dla Nowych Plan Śląskich. Wszyscy obecni na sesji głosowali „za”.
Chorzów: Nowe Planty Śląskie w trzech etapach
Teren objęty planowaną inwestycją liczy ponad 114 tys. m² i – jak wskazuje we wniosku inwestor – obecnie wykorzystywany jest głównie rolniczo. Znajdują się tam pola uprawne i łąki, występuje też zieleń wysoka oraz średnia.
Nowe Planty Śląskie mają liczyć od 180 do 240 budynków mieszkalnych. Ich powierzchnia użytkowa z kolei od 25 400 do 45 900 m². Planowana powierzchnia użytkowa domku to od 80 do 200 m². Inwestycja realizowana będzie w trzech etapach, a w każdym z nich przewidziano domy w zabudowie wolnostojącej, bliźniaczej i szeregowej oraz budowę dróg wewnętrznych i uzbrojenia terenu. Na terenie osiedla nie przewiduje się powierzchni przeznaczonej pod działalność handlową lub usługową.
- Podczas realizacji planowanej inwestycji konieczna będzie wycinka kolidujących z zamierzeniem drzew i krzewów. Tereny zieleni o charakterze ogólnodostępnym planowane są tylko wzdłuż projektowanych ciągów komunikacyjnych – czytamy w uzasadnieniu do uchwały chorzowskiej Rady Miasta.
Spółka Develocity to deweloper, który inwestował już w Chorzowie. Na Klimzowcu, przy ul. Barbary, postawił wielorodzinny apartamentowiec nazwany Różane Tarasy.