Obecna „Elka” to tylko jeden z trzech odcinków dawnej kolejki. Druga odbudowana nitka poprowadzi od Legendii Śląskiego Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego i będzie miała 1840 metrów długości.
- O tym, jak wielkie to przedsięwzięcie, świadczy chociażby już sam ogrom dokumentacji. Pracownia Projektowa Archex z Bielska-Białej dostarczyła prawie 60 opasłych segregatorów z materiałem opisowym i graficznym, znajduje się tu także prawomocne pozwolenie na budowę – zaznaczają w Parku Śląskim.
Nowy odcinek „Elki” ma być gotowy za rok
Podobnie jak kiedyś ten odcinek „Elki” będzie prowadził nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym, co pozwoli na oglądanie mieszkających tam zwierząt z wysokości kilku metrów. Nową trasę ma obsługiwać co najmniej 30 wyciągów krzesełkowych i 15 gondoli. Co godzinę kolejka przewiezie nawet 900 osób. Zgodnie z założeniami nowy odcinek kolejki ma być gotowy za rok.
- To jedna z kluczowych inwestycji w Parku Śląskim, która zostanie zrealizowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego – podkreśla Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.
– Kolejka Linowa „Elka” jest naszą wizytówką, nigdzie indziej w całym kraju nie ma takiej atrakcji. Tylko w ubiegłym roku przewiozła aż 200 tys. osób – dodaje prezes.
„Elka” kończy w tym roku 55 lat
Dawniej „Elka” miała trzy odcinki, które tworzyły trójkąt. W sumie liczyły one prawie 6 km, a przejazd całą trasą zajmował około godziny. W tej formie kolejka działała do 2005 roku. Później została zamknięta z powodu złego stanu technicznego, a przerwa w jej działaniu trwała do 2013 r.
Do tej pory odbudowano tylko jeden odcinek „Elki” – od Stadionu Śląskiego do Wesołego Miasteczka. Trasa liczy 2185 metrów, a do dyspozycji są 8-osobowe gondole oraz 4-osobowe kanapy. Przejazd w jedną stronę trwa około 20 min, a jednocześnie z kolejki może korzystać 240 osób.
We wrześniu 2022 r. Kolejka Linowa „Elka” świętować będzie swoje 55 urodziny.