Budynek ZUS w Chorzowie został wybudowany w latach 1925-1927 w stylu modernistycznym z elementami klasycyzmu, według projektu Rudolfa Ziółko.
To przykład specyficznego nurtu modernizmu w architekturze dwudziestolecia międzywojennego na Górnym Śląsku, który odcinał się od zapożyczeń gotyckich i romańskich, stosowanych wcześniej przez Niemców. Miało to nadać nowemu budownictwu polski charakter.
- Wpis do rejestru zabytków omawianego budynku jest uzasadniony potrzebą ochrony jego wyjątkowej architektury, jako przykład wartościowego i interesującego budownictwa administracyjno-biurowego z lat 20. XX w. Jest niezwykle cennym przykładem takiego budownictwa na całym Górnym Śląsku, a także w Polsce. Swoim wyglądem przywodzi na myśl budowlę z sąsiednich Katowic, gmach Sejmu Śląskiego – podaje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.
Budynek o cechach reprezentacyjnego pałacu
Gmach przy ul. Dąbrowskiego 45 to czteropiętrowy budynek na planie prostokąta o cechach reprezentacyjnego pałacu z zewnętrznymi elementami klasycystycznymi. W jego środkowej części na dwóch kondygnacjach znajduje się reprezentacyjna sala konferencyjna. Jej okna zdobią środkowy ryzalit, zwieńczony tympanonem z wysuniętego gzymsu.
Budowa chorzowskiego gmachu ZUS trwała zaledwie 18,5 miesiąca. Oddano go do użytku 14 lipca 1927 r., a w uroczystości wziął udział m.in. ówczesny prezydent RP, Ignacy Mościcki. Po II wojnie światowej, do 1956 r., działa w tym budynku Miejski Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Później, oprócz ZUS, funkcjonowało w nim kilka innych instytucji. Obecnie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Może Cię zainteresować:
Nowy zabytek w Chorzowie. Do rejestru wpisano dyrekcję huty
Może Cię zainteresować:
Zajezdnia tramwajowa w Chorzowie Batorym została uznana za zabytek
Może Cię zainteresować:
Nowy zabytek w Chorzowie. To jeden z kościołów parafialnych
Może Cię zainteresować: