Nowy wariant koronawirusa dotarł do Polski, rząd zdecydował się na wprowadzenie zwiększonych obostrzeń, które uderzą głównie w osoby niezaszczepione.
Nowe obostrzenia mają obowiązywać w nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wprowadzenie od 1 marca obowiązku szczepień dla osób:
- pracujących w oświacie
- pracujących w ochronie zdrowia
- pracujących w służbach mundurowych
Dodatkowo rząd zapowiada obostrzenia w zakresie obowiązku okazywania negatywnego testu na koronawirusa.
Musimy podjąć nieco bardziej radykalne restrykcje, bo dotychczasowe nie wywołują efektów. Trzy elementy filozofii obostrzeń: zmiany stosowania certyfikatów – wszystkie miejsca obniżone do 30 proc. z 50 proc. Organizator będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty, żeby zwiększyć objętość (teatry itp.) - informuje Ministerstwo Zdrowia.
- Chcemy wykorzystać okres ferii, żeby nieco wydłużyć okres nieobecności dzieci w szkołach. Kilka dni, które poprzedzają ferie świąteczne 20-23 grudnia i czas przed świętem III króli – zdalna nauka. 10 stycznia powrót do normalnej stacjonarnej nauki. Wydłużenie okresu, żeby nie dochodziło do transmisji, interakcji między dziećmi. Testowanie – każdy pracownik będzie miał dostęp do darmowego testu. Przez formularz na stronach internetowych będzie można się zapisać. Wybranie tej formy testowania nie będzie kierować na domyślną kwarantannę. Do początku stycznia ograniczamy aktywność klubów, dyskotek, innych imprez, z wyjątkiem imprez sylwestrowych - informuje minister zdrowia Adam Niedzielski.
Sytuacja pandemiczna w kraju i na świecie
We wtorek 7 grudnia 2021 roku liczba w pełni zaszczepionych osób w Polsce wynosi 20 562 999. Oprócz tygodniowych spadków zakażeń w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców, Polska statystycznie schodzi ze szczytu zgonów spowodowanych przez Covid-19. Najwięcej zakażeń Polska odnotowała w środę 1 grudnia 2021 roku. Wtedy zaraziło się ponad 29 tys. osób. Jednak cały czas sytuacja epidemiczna w kraju jest zła. Dodatkowo obawy budzi nowy wariant koronawirusa Omikron.
W Województwie Śląskim na Covid-19 codziennie umiera około 80 osób. Dzienne zakażenia w naszym regionie codziennie wynoszą około 2 tysięcy. W całym kraju dziennie umiera na powikłania spowodowane koronawirusem umiera około 500 osób. Przez ostatni tydzień w Polsce zmarło 2 644 osób. W tym samym okresie więcej zgonów odnotowały jedynie Rosja i Stany Zjednoczone.
Nie widać wyraźnych spadków zakażeń koronawirusem. Nowy wariant na pewno przesądzi o piątej fali - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.
Sytuacja w polskich szpitalach
Kierownik oddziału zakaźnego bytomskiego szpitala dr hab. Jerzy Jaroszewicz komentuje "Od dwóch tygodni praktycznie nie mamy wolnych miejsc. Wolne miejsce czeka na pacjenta godzinę, czasem dwie. To tyle, ile potrzebują salowe, żeby przygotować łóżko. Większość chorych trafia do nas w ciężkim stanienie, z poważnym zapaleniem płuc i saturacją poniżej 80 proc. Ryzyko śmierci jest bardzo wysokie, bo przekracza w takich przypadkach 20 proc. i niestety około 20 proc. chorych umiera. Niestety, bo są to chorzy, których można było uratować, gdyby zgłosili się wcześniej, z saturacją około 93 proc. Wówczas ryzyko śmierci wynosi zaledwie 7 proc".
Baliśmy się Delty, teraz pojawił się Omikron. Dlaczego mutacje są groźniejsze od podstawowego wariantu koronawirusa?
- To, co obserwujemy, to naturalny wyścig zbrojeń. Wirus chce przetrwać, a żeby przetrwać, musi jak najwięcej osób zakazić. Wariant Alfa łatwiej przenosi się drogą kropelkową, a Delta chętniej korzysta z drogi aerozolowej. W przypadku Alfy wystarczył dystans półtora-dwóch metrów, przy Delcie to zbyt mało. W przypadku Alfy wystarczyła zwykła maseczka, przy Delcie już nie wystarcza. Będą się pojawiały kolejne, jeszcze bardziej zakaźne warianty, takie jak Omikron. Nie wiemy, czy powoduje cięższą chorobę, ale wiemy, że jest bardziej zakaźny. My się szczepimy, odnajdujemy leki, a wirus mutuje, żeby nas przechytrzyć.
Całą rozmowę z dr hab. Jerzym Jaroszowiczem:
Lewica chce obowiązkowych szczepień dla wszystkich dorosłych
Klub Parlamentarny Lewicy złożył w poniedziałek 6 grudnia 2021 roku projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie obowiązku szczepień dla wszystkich dorosłych. Oprócz tego zakłady pracy mają mieć możliwość weryfikacji certyfikatów covidowych. Do sprawy odniosła się tyszanka Gabriela Morawska-Stanecka, która pełni funkcję wicemarszałka Senatu.
Więcej na ten temat znajdziesz w artykule:
Lewica proponuje obowiązkowe szczepienia