Jan Macha urodził się się 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym. Święcenia kapłańskie przyjął dwa miesiące przed wybuchem II wojny światowej, a we wrześniu 1939 r. został wikarym w parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej. Szybko zaczął pomagać rodzinom osób rozstrzelanych, aresztowanych i wywiezionych do obozów koncentracyjnych. Zaangażował się także w działalność konspiracyjną.
Za swoją działalność został zatrzymany przez Niemców we wrześniu 1941 r. i osadzony w więzieniu w Mysłowicach. Przez kilka miesięcy był przesłuchiwany i torturowany, a 17 lipca 1942 r. wraz z klerykiem Joachimem Guertlerem, został skazany na śmierć. Na wykonanie wyroku czekał przez ponad cztery miesiące w celi śmierci. Napisał tam list pożegnalny do swojej rodziny, w którym znalazły się m.in. takie słowa:
Umieram z czystym sumieniem, żyłem krótko ale uważam, że cel swój osiągnąłem.
Ks. Jan Macha Został ścięty na gilotynie w katowickim więzieniu przy ul. Mikołowskiej, krótko po północy z 2 na 3 grudnia 1942 roku. Jego ciało zostało prawdopodobnie przewiezione do Auschwitz i tam spalone w krematorium.
Ostatnie dni życia ks. Jana Machy
Wydarzenia z życia ks. Jana Machy relacjonuje w spektaklu ks. Joachim Besler, który w lipcu 1942 r. decyzją lokalnych władz kościelnych, powierzono obowiązki więziennego kapelana. Ks. Besler opowiada i przytacza rozmowy z ks. Janem Machą, w których podejmowane są tematy wiary, współczucia wobec nieszczęścia i odpowiedzialności za rodzinę i wiernych.
- Główny bohater w scenach dramatu, mówi o swej gotowości na śmierć i spokojnie przyjmuje wyrok. Jest to sztuka o wybaczeniu, miłości, i poszanowaniu człowieka jaki by nie był i niezależnie od okoliczności. Tytuł jest wyimkiem z wiersza Tadeusza Szymy „Sierpniowa modlitwa”, który będzie prezentowany w sztuce w formie pieśni – czytamy w zapowiedzi spektaklu.
Ks. Jan Macha został beatyfikowany 20 listopada 2022 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
„Oliwny Balsam. Męczeństwo ks. Jana Machy”
reżyseria: Marian Florek
scenografia i kostiumy: Agata Kurzok
muzyka ks. Marek Cisowski
ks. Jan Macha - Dawid Ściupidro
kl. Joachim Gürtler - Michał Piotrowski
Leon Rydrych - Bartłomiej Błaszczyński
ks. Joachim Besler - Mirosław Książek
strażnik: Tadeusz Michalak
solista: Krzysztof Wierzchowski
Spektakl zostanie wystawiony w Chorzowskim Centrum Kultury 18 października 2022 r., o godz. 18.00. Bilety w cenie 20 zł. Informacje oraz rezerwacja biletów: majka@chck.pl, joannabw@chck.pl tel: 32 247 39 58.
Może Cię zainteresować:
Ksiądz Jan Macha, błogosławiony męczennik z Chorzowa
Może Cię zainteresować: