Osiedle mieszkaniowe na terenie byłej rzeźni w Chorzowie. Radni zezwolili na budowę

Chorzowscy radni zgodzili się na budowę osiedla mieszkaniowego na terenie byłej rzeźni przy ul. Krakusa. Było to konieczne, bo zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego to teren pod usługi i handel.

Po zabytkowej rzeźni w Chorzowie zostały już tylko dwa budynki administracyjne. Są w bardzo złym stanie, ale zostaną odbudowane i zaadaptowane na cele mieszkalne. Na pozostałym terenie zaplanowano budowę ośmiu nowych budynków.

Osiedle na terenie byłej rzeźni zaprojektował Maciej Franta

Osiedle na terenie rzeźni zaprojektował Maciej Franta z pracowni Frantagroup Architects. Wcześniej zaprojektował m.in. wielokrotnie nagradzaną Villę Reden, która stoi przy ul. Lwowskiej w Chorzowie.

Teren byłej rzeźni w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest pod usługi i handel. Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych, tzw. lex deweloper, pozwala na budowę mieszkań w takim przypadku, ale musi się na to zgodzić Rada Miasta. Wniosek w tej sprawie wpłynął do chorzowskiego Urzędu Miasta, a w czwartek, 27 października 2022 r. radni wyrazili zgodę na budowę. Na razie dotyczy ona pierwszego etapu inwestycji.

- Polegać będzie na częściowej odbudowie i adaptacji dwóch istniejących budynków na cele mieszkaniowe oraz budowie dwóch budynków mieszkalnych w formie wież 9-cio i 11-to kondygnacyjnych wraz z zagospodarowaniem terenu oraz niezbędną infrastrukturą drogową i techniczną. Inwestycja ma również obejmować przeprowadzenie prac rozbiórkowych (pozostałości po zniszczonych budynkach oraz część muru) – czytamy w uzasadnieniu do uchwały Rady Miasta Chorzów.

Kolejne etapy planowanej inwestycji oczekują na decyzję środowiskową. Po jej otrzymaniu do Urzędu Miasta będą składane kolejne wnioski w ramach lex deweloper. W sumie na terenie byłej rzeźni miejskiej ma powstać blisko 600 mieszkań oraz lokale usługowe.

Rzeźnia miejska w Chorzowie była najnowocześniejszym takim zakładem na Górnym Śląsku

Miejską rzeźnię wybudowano w ówczesnej Królewskiej Hucie w latach w latach 1900-1901. Były to wówczas największe i najnowocześniejsze na Górnym Śląsku zakłady przetwórstwa mięsnego. W skład ogromnego kompleksu wchodziło m.in. kilka hal, stajnie, obory, chlewy i reprezentacyjne budynki administracyjne z portiernią w środku. Budynki wzniesiono w styl neogotyckim, posiadały strzeliste szyty i wyniosłe dachy.

Część obiektów rzeźni wpisano do rejestru zabytków już w 1985 roku, gdy trwała jeszcze produkcja. Zakład zakończył działalności w połowie lat 90. ubiegłego wieku, a kompleks został sprzedany. Choć pojawiały się różne pomysły na jego wykorzystanie, to nic z nich nie wynikało, a budynki popadały w ruinę. Na terenie rzeźni często wybuchały pożary, a od 2013 r. kolejne budynki wykreślano z rejestru zabytków i wyburzano.

Chorzów Villa Reden

Może Cię zainteresować:

Czarny apartamentowiec z Chorzowa wśród najpiękniejszych budynków świata

Autor: Maciej Poloczek

24/08/2022

SIM Śląsk Nowe osiedle w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Nowe osiedle w Chorzowie. Jest pozwolenie na budowę pierwszych mieszkań

Autor: Maciej Poloczek

12/10/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon