Przez ponad pięć lat była skryta pod rusztowaniami. W końcu jej renowacja dobiegła końca, a rzeźbę można podziwiać w pełnej krasie. Karolinka liczy sobie ponad pół wieku. Została stworzona w 1963 roku przez Leopolda Trybowskiego. Z biegiem czasu uległa licznym zniszczeniom. Próbę jej modernizacji podjęto w 2014 roku, jednakże z uwagi na szczupłe środki, jakimi dysponował wtedy Park Śląski i inne komplikacje, sprawę zaniechano. Okazało się wówczas, że rzeźba jest pusta w środku, więc jej odnowa to nie sprawa kosmetyczna, a gruntowny remont. Po pięciu latach, dzięki pozyskaniu środków unijnych na modernizację parku, postanowiono odrestaurować także popularną rzeźbę. Prace ruszyły w lipcu tego roku. Koszt inwestycji wyniósł 218 tys. złotych. Dzięki temu Karolinka została odtworzona, wypełniona w środku i wzmocniona.
- Modernizacja Parku Śląskiego nabiera rozpędu. Kontynuowane są zadania, m.in. w zakresie remontu alejek czy modernizacji rzeźb oraz małej architektury. Ogłaszane są ważne przetargi na prowadzenie dużych inwestycji takich, jak odtworzenie ogrodu japońskiego - czytamy w komunikacie wydanym przez zarząd Parku Śląskiego. Zapowiedziano też, że rok 2020 będzie kluczowy jeżeli chodzi o tempo prac.
Co udało się już zrobić?
- Zakończył się remont odcinka alei Harcerskiej od ulicy Parkowej do ronda na Stadionie Śląskim - informuje rzecznik prasowy Parku Śląskiego. Niebawem nastąpi też finał prac prowadzonych na alejach w centralnej części parku oraz montaż oświetlenia na alei Leśnej, który obejmie budowę nowej sieci kablowej z 56 słupami oświetleniowymi od skrzyżowania z aleją Dojazdową do parkingu przy restauracji „Villa Gardena”.
Warto podkreślić, że jeszcze w tym roku w Parku Śląskim rozpocznie się odtwarzanie skradzionej w 2016 roku „Kobiety z dzbanem” oraz wyburzanie kotłowni na terenie starego ogrodnictwa, które umożliwi nową adaptację tego miejsca. W planach jest jeszcze budowa wodnego placu zabaw „Od maluszka do staruszka”. Gdzie zostanie zbudowany?
- Wybraliśmy wstępną lokalizację w centralnej części parku. Chcemy jednak, przy pomocy potencjalnych wykonawców, rozeznać możliwości techniczne, finansowe i właśnie lokalizacyjne - tłumaczy Artur Cieślak, dyrektor administracyjno-techniczny Parku Śląskiego.
Metamorfozę czeka też Świątynia Petrycha. Obiekt położony przy alei Gwiazd, w drodze do planetarium, powstał w jednym z pierwszych etapów budowy parku, a jego nazwę można wywodzić od nazwiska jednego z pierwszych dyrektorów działu zieleni parku. - Kompleks zostanie podświetlony. Dzięki tym pracom, będzie tam można aranżować kameralne imprezy muzyczne. Odtworzymy i wyremontujemy otaczające to miejsce alejki i ścieżki, doprowadzimy wodę i energię elektryczną - tłumaczy Cieślak.
Zmiany kadrowe
Poza modernizacją zmiany mają miejsce także w zarządzie Parku Śląskiego. 31 października Rada Nadzorcza Parku Śląskiego powołała nowego członka zarządu. Parkiem kieruje Tomasz Papaj, działacz PiS z Mysłowic, a jego zastępcą jest Maciej Gabryś, były pracownik urzędu marszałkowskiego. Do tego grona dołączył Artur Dzikowski, który do tej pory pełnił funkcję naczelnika Wydziału Organizacyjnego i Kadr w Urzędzie Miasta w Jaworznie.