Park Śląski zabezpieczony przed podtopieniami [ZDJĘCIA]

W Parku Śląskim zakończono budowę związaną z odtworzeniem polderu przeciwpowodziowego. To pierwszy etap zadania związanego z uregulowaniem gospodarki wodnej na terenie parku.

W ramach inwestycji związanej z odbudową polderu przeciwpowodziowego powstała przepompownia przy Dużym Stawie, a pod al. Klonową poprowadzono dwa rurociągi. System rur ciągnie się aż do wysokości Stawu Hutnik, a jego działanie zależy od pojawienia się potencjalnego zagrożenia powodziowego.

- Inwestycja ta ma strategiczny charakter. Pozwoli uniknąć podtopień i zabezpieczy cały park. W przyszłości w miejscu polderu i przecinających go grobli planujemy powstanie ścieżki dydaktycznej i miejsca odpoczynku – mówi Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

Na co dzień w Parku Śląskim zachowana będzie naturalna cyrkulacja wody. Od Dużego Stawu i Kanału Regatowego, rurociągiem do cieku, przez malowniczy Staw Perkoz, Cichy Zakątek do miejsca początkowego. W ten sposób – jak podkreślają w Parku Śląskim - zachowana zostanie naturalna bioróżnorodność tego miejsca oraz ekosystem.

System zadziała w razie zagrożenia powodziowego

W razie zagrożenia powodziowego woda spuszczana będzie rurą o większym przekroju. Przepompownia umożliwiać będzie regulację ręczną oraz automatyczną w razie nagłych, nieprzewidzianych sytuacji.

- Budowa polderu przeciwpowodziowego jest bardzo istotna w skali modernizacji całego parku. Wykonane prace pozwolą na uregulowanie gospodarki wodnej Parku Śląskiego - podkreśla Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Inwestycji została zrealizowana w ramach unijnego programu JESSICA Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

fot. Park Śląski

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon