„Pastuszek” Artura Cienciały to rzeźba, która powstała w 1965 roku w ramach 2. wystawy Galerii Rzeźby Śląskiej i przedstawia siedzącego chłopca. Została wykonana ze sztucznego kamienia na konstrukcji metalowej i ma niewielkie wymiary – 127x75x65 cm. W 2011 roku została wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego. Po ponad 50 latach uległa częściowemu zniszczeniu i konieczna jest jej renowacja. Powierzchnia rzeźby jest zabrudzona, spoiwo mineralne zostało częściowo wypłukane a korozji uległa część metalowej konstrukcji rzeźby.
Zakres prac konserwatorskich obejmuje pełną konserwację techniczną i estetyczną oraz zabezpieczenie powierzchni przed dalszymi zniszczeniami powodowanymi przez czynniki atmosferyczne. Powierzchnia rzeźby zostanie oczyszczona, ubytki będą uzupełnione, pęknięcia sklejone, brakujące elementy zrekonstruowane a metalowa konstrukcja rzeźby zabezpieczona przed korozją. Prace przeprowadzi chorzowska firma Clearex, a ich koszt to ponad 20 tys. zł.
Renowacja „Pastuszka” to cześć czwartego etapu prac konserwatorskich przy rzeźbach tworzących Galerię Rzeźby Śląskiej. Obejmuje on również trzy inne rzeźby: „Muzykanci’’ autorstwa S. Pietrusy „Ptaki” autorstwa U. Kaczmarczyk i „Rozdarcie” J. Krakowczyka.
Galeria Rzeźby Śląskiej
Galeria Rzeźby Śląskiej powstała z inicjatywy gen. Jerzego Ziętka i katowickiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Wybrani rzeźbiarze byli zapraszani do udziału w wystawie plenerowej i początkowo na ekspozycję wykonywali rzeźby z gipsu. Po ocenie komisji kwalifikacyjnej oraz widzów kilka z nich było wybieranych do realizacji w trwałym materiale tworząc stałą plenerową wystawę. Później artyści przywozili tylko szkice i na ich podstawie wybierane były projekty do realizacji. Pierwszy taki plener zorganizowano w 1963 roku, a ostatni w 1983.