Modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego realizowana była w latach 2019 – 2022. Obiekt o powierzchni całkowitej 7 084 m² powiększony został o 3 200 m² powierzchni użytkowej. Modernizacji poddano jego cztery części o rożnym przeznaczeniu oraz całkowicie odmiennej konstrukcji: planetarium, obserwatorium, budynek pomocniczy oraz małe obserwatorium.
Planetarium z lat 50. XX w. po modernizacji „wzleciało” w XXI w.
Dawna oraz nowo powstała część planetarium zostały powiązane panoramiczną windą, usytuowaną przy zachodniej ścianie dziedzińca zegarowego. Nowo powstała część obiektu znajduje się m.in. poniżej poziomu terenu i została wykonany w technologii żelbetowej. Prace budowlane w ramach inwestycji trwały 34 miesiące.
– Modernizacja Planetarium, obiektu pod ochroną konserwatorską, wraz z rozbudową jest pod względem inżynierskim perełką. Budowa zmagała się z okresem pandemii i drastycznego wzrostu cen, ale także trudnymi warunkami geotechnicznymi, wymaganiami materiałowymi i koniecznością zabezpieczenia blisko 100-letniego obiektu historycznego na kolejne 100 lat eksploatacji. Ta inwestycja pokazuje, że potrafimy realizować najbardziej wymagające i skomplikowane projekty – mówi Jakub Nagraba, Dyrektor Budownictwa Kubaturowego w Budimex S.A.
Modernizacja i przebudowa Planetarium Śląskiego została wykonana według projektu pracowni Consultor Sp. z o.o. z Poznania. W konkursowym katalogu możemy przeczytać, że „Planetarium z lat 50. XX w. po modernizacji „wzleciało” w XXI w. Kto był tu w latach 50. obecnie przeniesie się w erę lotów kosmicznych”.
Wcześniej Planetarium Śląskie zostało pierwszym laureatem Nagrody Specjalnej magazynu Salon przyznawanej w ramach Nagrody Architektonicznej Polityki. "Consultor Architekci podeszli do przebudowy obiektu z szacunkiem, unikając ostentacji w poszukiwaniu efektu WOW czy prób zdominowania jego starej części" - napisali jurorzy.
Może Cię zainteresować: