Początki Königshütte (później Huty Królewskiej, Piłsudskiego czy Kościuszko) sięgają końca XVIII wieku. Inicjatorem jej powstania był Friedrich Wilhelm von Reden, a zaprojektował ją szkocki inżynier John Baildon. Budowę ukończono w 1802 r. - uruchomiono wtedy dwa pierwsze wielkie piece. Nazwa zakładu nawiązywał do pobliskiej kopalni „König”, uruchomionej w 1791 roku (później przemianowano ją na „Król”, a następnie „Prezydent”).
Königshütte na zdjęciach
W 1870 r. Königshütte została sprzedana. Wykupił ją hrabia Hugo Henckel von Donnersmarck, który w tamtym czasie był jednym z najbogatszych ludzi w Europie. Najprawdopodobniej wtedy - jak twierdzą w chorzowskim Muzeum Hutnictwa - zlecono stworzenie zakładowi jubilerskiemu Adolph Voelkel bogato zdobionego albumu fotograficznego, w którym znalazły się m.in. zdjęcia chorzowskiej huty.
- Jest to wyjątkowy w skali świata przykład wczesnej fotografii obiektów przemysłowych i ich otoczenia, która wykorzystywana jest tu do kształtowania wizerunku firmy. Był tworzony około trzydzieści lat po tym jak Louis Jacques Daguerre (1787-1851) i William Fox Talbot (1800-1877) zaprezentowali pierwsze techniki fotograficzne – zaznaczają w Muzeum Hutnictwa.
Zdjęcia z albumu hrabiego Donnersmarcka, pochodzącego z 1870 r., są w posiadaniu chorzowskiego Muzeum Hutnictwa. Były częścią wystawy „Wielka księga przemysłu”, którą można było oglądać na przełomie 2022 i 2023 r. Teraz muzeum udostępniło je w internecie.
Może Cię zainteresować:
Takie były początki Königshütte
Może Cię zainteresować: