Liczba odwiedzin zoo w 2021 roku była najwyższa od ponad 20 lat. Przyczyną wysokiej frekwencji były nowe reklamy, które pojawiły się na autobusach komunikacji miejskiej na terenie Śląska, a także na dworach - nawet i poza terenem województwa Śląskiego.
Styczeń i luty ze zmianą logotypu
od 1 stycznia 2021 roku wprowadzony został nowy logotyp Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Zmianie uległa tylko szata graficzna, symbolem nadal pozostał wielbłąd. Rozpoczęto budowę budynku administracyjno-edukacyjnego, a modernizacji uległo terrarium żółwia sępiego, które zostało sfinansowane z wpłat w postaci 1% z podatku.
Zoo w tym czasie doczekało się przychówków. Na świat przyszedł pelikan mały, arua grzywiasta i pancernik. Do stada lwów dołączyła Anoona z czeskiego Brna. Zmarł także jeden z najstarszych mieszkańców zoo - kondor wielki.
TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych
Na początku marca w zoo obchodzony był TyDzień misji, w tym roku pod hasłem „Są maluszki – jest nadzieja”. Ambasadorem edycji był patas Divo. Woliera po kondorze wielkim została przekształcona w lęgowisko dla bocianów czarnych, w której wykonano specjalną platformę gniazdową.
Kolejni lokatorzy pojawili się w zoo: dwa patasy oraz samica niali grzywiastej. Z innych ogrodów zoologicznych przewiezione zostały: samiec kudu wielkiego, samica bociana czarnego, samiec antylopy nilgau i sowa śnieżna. Natomiast do innych ogrodów przewiezione zostały: otocjony, świnie rzeczne i panda ruda.
Na wybieg powróciły pingwiny
Po zimowej przerwie powróciły pingwiny na wybieg, a stado bocianów powiększyło się o cztery osobniki - przyjechały z warszawskiego zoo. Z innych hodowli przewieziony został nieeksponowany dotąd gatunek antylop indyjskich z Tierpark Hagenbeck. Pod koniec czerwca zoo na świat przyszło osiem świń rzecznych oraz jeden lemur katta.
W czerwcu do użytku oddany został również nowy obiekt dla panter śnieżnych, wybudowany ze środków Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja polepszyła warunki bytu panter, a dzięki niej ogród zoologiczny mógł zacząć uczestniczyć w programie hodowlanym tego gatunku.
Przyczyny śmierci Bolka nadal nie zostały ujawnione
W lipcu z nieznanych przyczyn zmarł lew Bolek - samiec był najbardziej charakterystycznym zwierzęciem ogrodu. Lew miał zaledwie 6 lat.
W chorzowskim zoo pojawiły się koniki morskie, 13 osobników sprowadzono z Kolonii.
- Z innych ogrodów zoologicznych sprowadzono kilka gatunków gadów i płazów, które stopniowo pojawiają się w terrariach - m.in. jaszczurki krokodylowe, traszki wietnamskie i gekony złociste. Sprowadzono również samicę pantery śnieżnej o imieniu Venla – był to pierwszy krok w kierunku utworzenia pary hodowlanej tego gatunku - czytamy w komunikacie zoo.
Pingwin Humboldt przyszedł na świat
Było to najgłośniejszym w październiku 2021 roku. Na świat przyszły również dwa samce wikunii oraz dwa pelikany. Do innych ogrodów wywiezione zostały samce świni rzecznej oraz pancernika. Natomiast do Chorzowa sprowadzono trzy samice felsumy madagaskarskiej. Pod koniec lata rozpoczęto próbę połączenia w parę nosorożców Zulusa i Nambi.
Przyszłościowo ważnym wydarzeniem było podpisanie umowy przebudowy budynku starej żyrafiarni na całoroczny pawilon z ekspozycją fauny i flory lasu deszczowego Ameryki Południowej. Oprócz tego w zoo pojawiła się delegacja złożona z osób niepełnosprawnych i ekspertów, którzy orzekli, iż zoo w Chorzowie dobrze przygotowane do obsługi osób z deficytami ruchowymi.
Moxico i Lohlan pojawili się w zoo
Pierwszy do zoo przewieziony został lew Moxico, a następnie Lohlan. W międzyczasie do Rumunii przewiezione zostały Amalii i Aslana.
Na początku listopada wyburzona została większa część budynku żyrafiarni. W tym czasie rozpoczęły się także prace nad nowym przy budowie nowego wybiegu letniego dla żółwi oraz modernizacja i wybiegów owiec grzywiastych i gepardów.
- W okresie świątecznym podobnie jak w poprzednich latach na terenie zoo oglądać można było żywą szopkę bożonarodzeniową. W tym czasie społeczność zoo włączała się w różne projekty społeczne m.in. szlachetną paczkę oraz działalność akcji Dzieło św. Mikołaja - czytamy w dalszej części komunikatu.