Port Poetycki w Chorzowie. Ponad 150 poetek i poetów przyjedzie do miasta

Chorzów na jeden dzień zostanie stolicą polskiej poezji. W sobotę, 17 września 2022 r., w kompleksie „Sztygarka” odbędzie się 20. edycja Portu Poetyckiego. Wydarzenie przyciągnie do miasta ponad 150 poetek i poetów.

Chorzów Port Poetycki

Port Poetycki to jedno z wydarzeń w ramach akcji Wolność Czytania, która ruszyła w Chorzowie na początku września. Obejmuje ona spotkania autorskie, koncerty czy wystawy oraz właśnie spotkanie poetów, którzy w sobotę, 17 września 2022 r., zawitają do „Sztygarki”, przy ul. Skargi 34a w Chorzowie.

– Port nie jest zwykłym spotkaniem literatów, ale prawdziwą „poetycką Coachellą”, na którą zjeżdżają autorzy i autorki z najdalszych zakątków kraju, a od kilku edycji także z zagranicy! W tym roku poezję czytać będziemy nieustannie co najmniej przez 12 godzin, co jest prawdziwym rekordem wśród imprez tego typu – zapowiada Barbara Janas-Dudek, współorganizatorka wydarzenia.

Jedyne w regionie Targi Książki Poetyckiej

Literacki maraton rozpocznie się o godz. 11.00, a na początek zaplanowano otwarcie jedynych w regionie Targów Książki Poetyckiej. Jak zapowiadają organizatorzy będzie można na nich znaleźć oficyny wydające wyłącznie poezję, w tym m.in.: Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka, Wydawnictwo papierwdole, Wydawnictwo Convivo, Bibliotekę Śląską, Fundację Dużego Formatu, K.I.T Stowarzyszenie Żywych Poetów czy Zaułek Wydawniczy Pomyłka.

– Książki poetyckie od lat krążą, prawie wyłącznie, poza tradycyjnym obiegiem. Wiele z nich nie znajdziemy dziś w księgarniach, zwłaszcza tych dużych, sieciowych. Tym wydarzeniem umożliwiamy czytelnikom kontakt z nowościami, pokazując jednocześnie jak bardzo zróżnicowana jest polska poezja współczesna i jak wiele ciekawego się w niej dzieje – mówi Barbara Janas-Dudek

Targom towarzyszyć będą spotkania z poetkami i poetami związanymi z czterema oficynami:

  • Instytutem Mikołowskim (Bogdan Prejs, Marcin Zegadło, Olgierd Dziechciarz, Maciej Melecki),
  • Convivo (Karola Zielińska, Wioletta Ciesielska),
  • papierwdole (Cezary Ciszak, Konrad Góra jako tłumacz Vlado Simka i Karela Tumy)
  • Biblioteką Śląską (Sylwia Jaworska)

Spotkania rozpoczną się o godz. 11.15, a równolegle z targami, na godz. 11.30, zaplanowano również otwarte warsztaty poetyckie z Laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, Martą Podgórnik. Główna cześć Portu Poetyckiego, z udziałem zaproszonych gości, rozpocznie się o godz. 16.30.

Różne pokolenia i różne głosy poetyckie

W tym roku gośćmi wydarzenia są: Patrycja Sikora - poetka, slamerka, redaktorka, która za tom „Instrukcja ludzi nie stąd” nominowana została do „Paszportów” Polityki, Radosław Wiśniewski - poeta, prozaik i współzałożyciel Stowarzyszenia Żywych Poetów z Brzegu, autor wielu książek poetyckich i prozatorskich oraz Janusz Radwański – poeta, autor tomów m.in.: „Chałwa zwyciężonym”, „Kalenberek”, „Święto nieodległości” czy „Śpiewnik szantowy”.

– Tradycyjnie już stawiamy na różne głosy poetyckie, a także różne pokolenia. Jednocześnie w tym roku zaprosiliśmy autorów, którzy, w swojej twórczości, wiele miejsca poświęcają ważnym kwestiom społecznym czy politycznym. To zaangażowane głosy, których dziś potrzebujemy, a obok których nie można przejść obojętnie – mówi Jacek Dudek, współorganizator Portu Poetyckiego.

Zaplanowano także Magazyn Wierszy, w trakcie którego swoje teksty zaprezentuje ponad 70 poetek i poetów, którzy gościli już w Chorzowie w ubiegłych latach. Po nim z kolei rozpocznie się poetycki Hyde Park, czyli otwarte prezentacje literackie, slamerskie i performerskie, podczas których zadebiutuje na chorzowskiej imprezie ponad 60 autorek i autorów.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie m.in. wystawa prac plastycznych Radosława Kobierskiego, poety, prozaika, felietonisty i artysty wizualnego, autora powieści „Harar” i „Ziemia Nod”, który nominowany był m.in. do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Angelusa. Część muzyczną wypełni z kolei koncert wokalistki Joanny Vorbrodt, która ma na swoim koncie 3 płyty: „Nie ma przypadków”, „Punkt zwrotne” i „Korytarze”. Wstęp na Port Poetycki jest bezpłatny.

Wolność Czytania

Może Cię zainteresować:

Wolność Czytania 2022. W sobotę inauguracja na chorzowskim Rynku

Autor: Maciej Poloczek

31/08/2022

Archi Natura

Może Cię zainteresować:

Archi-Natura – happening taneczny w Ogrodzie Japońskim

Autor: Redakcja

13/09/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon