Program „Praca za czynsz” ruszył w Chorzowie w 2011 roku. Jak tłumaczą w PGM Chorzów mogą do niego przystąpić osoby w trudnej sytuacji życiowej, które nie są w stanie spłacić zaległości czynszowych. Mogą to zrobić w formie „świadczenia rzeczowego”.
– To bardzo ważna i potrzebna forma pomocy dla naszych najuboższych mieszkańców. Spora grupa w ten sposób wywiązała się już ze wszystkich zobowiązań wobec naszego Zakładu. Zapewniamy, że każdy, kogo cechuje poczucie obowiązku, jest w stanie poradzić sobie z realizowanymi przez nas zleceniami – podkreśla Joanna Lekston-Grzyb, dyrektor Zakładu Komunalnego PGM Chorzów.
Dłużnicy odpracowali blisko 2,5 mln złotych
Do tej pory w programie wzięło udział ponad 460 osób. Odpracowali oni łącznie zaległości czynszowe na kwotę blisko 2,5 mln złotych. W wielu przypadkach były to osoby pracujące. Zlecenia dostosowywane są do konkretnych najemców – uwzględniane są ich możliwości czasowe i stan zdrowia.
- Zdajemy sobie sprawę, że osoby w najtrudniejszej sytuacji materialnej, to zazwyczaj osoby chore, które nie mogą podjąć dodatkowej pracy. W takich sytuacjach również próbujemy szukać rozwiązania i staramy się być elastyczni – tłumaczy dyrektor PGM.
Uczestnicy programu „Praca za czynsz” zajmują się m.in. placami zabaw w obrębie nieruchomości zarządzanych przez PGM – odnawiają urządzenia zabawowe, ławki czy piaskownice. Zleca się im także porządkowanie terenów i realizację prac wewnątrz budynków, takich jak: opróżnianie pustostanów, porządkowanie piwnic, malowanie instalacji gazowych czy odnawianie klatek schodowych. Uczestnicy programy zajmują się też roznoszeniem korespondencji do mieszkańców oraz odczytują wodomierze.