Chorzów przystąpił do przygotowania „Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Chorzów do roku 2030”. Dzięki temu – jak podkreślają urzędnicy – będzie można się ubiegać o pozyskanie środków zewnętrznych z programów unijnych i krajowych.
Wyznaczono obszar zdegradowany Chorzowa
Pierwszym krokiem było wyznaczenie granic obszaru zdegradowanego, który jest tożsamy z obszarem rewitalizacji. Składa się z 5 podobszarów (Chorzów Stary, Maciejkowice, Centrum, Chorzów Batory, Chorzów II) zajmujących łączną powierzchnię 333,7 ha (10% ogółu powierzchni miasta), który jest zamieszkiwany przez 25 959 osób (27,9% ogółu mieszkańców miasta).
W poniedziałek, 17 kwietnia 2023 r., rozpoczął się nabór projektów do programu rewitalizacji. Zainteresowane osoby mogą wypełnić formularz przedsięwzięcia rewitalizacyjnego, w którym opiszą dokładny zakres propozycji zadania.
Projekty można zgłaszać poprzez formularz na stronie internetowej lub w formie papierowej (osobiście w siedzibie Urzędu Miasta Chorzów lub pocztą na adres: Urząd Miasta Chorzów, Wydział Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych, Rynek 1, 41-500 Chorzów). Swoje pomysły można składać do 21 maja 2023 r.
Rewitalizacja Chorzowa. Rusza cykl spacerów po mieście
Ruszają także cykl spacerów związanych z Gminny Programem Rewitalizacji Chorzowa. To – jak podkreślają urzędnicy – będzie idealna okazja do podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami na projekt do programu.
- 19 kwietnia (środa), godz. 16.30 – Maciejkowice
zbiórka: Restauracja Bartek, ul. Wiejska 30, Dolina Górnika - 19 kwietnia (środa), godz. 18.00 – Chorzów Stary
zbiórka: SKD, ul. Siemianowicka 59 - 20 kwietnia (czwartek), godz. 16.30 – Centrum
zbiórka: CUMA, ul. Wolności 3 - 24 kwietnia (poniedziałek), godz. 16.30 – Chorzów II
zbiórka: CIS, ul. 3 Maja 18 - 24 kwietnia (poniedziałek), godz. 18.30 – Chorzów Batory
zbiórka: MDK Batory, ul. Batorego 6
Przewidywany czas spaceru to około dwóch godzin.
Może Cię zainteresować: