Przebudowa Planetarium Śląskiego trwa!

Planetarium Śląskie funkcjonujące od 1955 roku jest największą i najstarszą instytucją tego typu w Polsce. Usytuowane w malowniczym Parku Śląskim, między Katowicami, Chorzowem i Siemianowicami Śląskimi, od lat przyciąga miłośników nauki i astronomii, a nierzadko bywa także miejscem romantycznych zaręczyn. Rocznie odwiedzane jest przez ponad 160 tys. osób. Teraz przechodzi spektakularną metamorfozę. Po zakończeniu prac Planetarium Śląskie zmieni się w Śląski Park Nauki. Inwestycję realizuje firma Budimex, a całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowano na około 136 milionów złotych.

03
Remont był konieczny, ponieważ bez modernizacji planetarium nie mogłoby dalej funkcjonować.

Wypada zaznaczyć, że znajduje się tu m.in. projektor Zeissa, zbudowany na podstawie planów z 1926 roku, czyli najstarsza tego typu aparatura na świecie. Jak obecnie wyglądają postępy w prowadzonych pracach? Ze względu na trwającą przebudowę i modernizację budynek Planetarium Śląskiego, stacja meteorologiczna oraz sejsmologiczna są zamknięte dla odwiedzających. Obecnie trwa remont starego budynku.

- Wewnątrz skuto już tynki. Powstają ściany, które dzielą na nowo stare pomieszczenia. Nadawane są im nowe funkcje. Zdjęto warstwę blachy i warstwę dociepleniową z kopuły głównej.Trwają prace przygotowawcze do pokrycia kopuły nową blachą. Na zewnątrz zdejmowana jest stara elewacja - obecnie na pierścieniu budynku administracyjnego, otaczającego dziedziniec z zegarem słonecznym. Natomiast na głównym budynku, montowane są już nowe płyty dolomitowe - czytamy w komunikacie wydanym przez biuro prasowe Parku Śląskiego.

Jest to ten sam kamień, z którego wykonana była stara elewacja. Pomiędzy ścianą a płytą położono wełnę mineralną, dzięki czemu po liftingu budynek będzie bardziej energooszczędny. Trwają też prace zabezpieczające w piwnicach i niedługo będzie można przystąpić do podkopywania budynku, a wiosną 2020 roku rozpocznie się budowa kolejnego obiektu, który zostanie połączony ze starym podziemnymi korytarzami.

Zegar na dachu

Z kolei reprezentacyjny dziedziniec przemieni się w halę, a na jej dachu zostanie odtworzony zegar słoneczny.

W pomieszczeniu tym zostanie ulokowany zabytkowy projektor Zeissa, który po zakończeniu remontu będzie pełnił funkcję eksponatu muzealnego. Natomiast jego miejsce zajmie nowoczesny system analogowo-cyfrowy. Prace prawdopodobnie zostaną sfinalizowane pod koniec 2020 roku, jednakże, jak przyznaje Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium Śląskiego, projekt jest na tyle skomplikowany i czasochłonny, że mogą się pojawić pewne opóźnienia.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon