W Chorzowie główne wydarzenie związane z akcją Narodowego Czytania odbędzie się w sobotę, 7 września 2024 r., na rynku o godz. 12.00. Organizuje je prezydent miasta Szymon Michałek oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka działające przy Uniwersyteckim I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.
- W programie m.in. czytanie fragmentów „Kordiana” Juliusza Słowackiego przez prezydenta miasta i zaproszonych gości, poezja śpiewana w wykonaniu Zespołu Kawiarenki Literackiej, występy artystyczne w wykonaniu absolwentów Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie – informują organizatorzy.
W ramach Narodowego Czytania w tym roku w Chorzowie zaplanowano także kilka innych wydarzeń:
- Zajęcia dla dzieci z wykorzystaniem motywu Bajki o Janku, co psom szył buty.
6 i 7 września 2024
Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie, przy ul. Ryszki 11a - Narodowe Czytanie w II LO w Chorzowie (wydarzenie dla uczniów szkoły)
6 września 2024, g. 9:15-13:00
II Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Ligonia w Chorzowie, ul. 3 Maja 22 - Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej nr 37 (wydarzenie dla uczniów szkoły)
6 września 2024, g. 9:00-11:00
Szkoła Podstawowa nr 37 im. Karola Grzesika w Chorzowie, Chorzów, ul. Ratuszowa 20 - W filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej, w ciągu całego tygodnia poprzedzającego Narodowe Czytanie odbywają się wystawy, animacje dla dzieci i rozdawane są tematyczne zakładki do książek.
2-6 września 2024
Filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie
Juliusz Słowacki napisał „Kordiana” podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara, a główny temat odnosi się wprost do Powstania Listopadowego.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach były to działa Aleksandra Fredry, „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, zbiór „Nowele polskie”, „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza oraz „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Może Cię zainteresować: