Ks. Jana Macha miał być beatyfikowany 17 października w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla, a mszy miał przewodniczyć prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu. Dziś abp Wiktor Skworc poinformował, że beatyfikacja nie odbędzie się w zaplanowanym terminie.
- Ta decyzja została podjęta w konsultacji, w łączności z kardynałem Becciu’o, Prefektem Kongregacji ds. Świętych. Aktualnie oczekujemy wyznaczenia nowego terminu beatyfikacji. Przedstawiliśmy nasze propozycje, ale czekamy na ostateczną decyzję Ojca Świętego - powiedział metropolita katowicki w nagraniu wideo, opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji.
Abp Skworc dodał, że czas, który nas dzieli do beatyfikacji może być wykorzystany do jeszcze lepszego poznania postaci ks. Jana Machy. Okazją do tego ma być m.in. Wielki Post przyszłego roku, bo – zdaniem metropolity katowickiego – ks. Macha jest postacią pasyjną, związaną z męką Jezusa Chrystusa i sam zginął jako męczennik za wiarę.
Kiedy poznamy nowy termin beatyfikacji ks. Jana Machy?
Nowy termin beatyfikacji zostanie ogłoszony po akceptacji Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
- Na chwilę obecną możemy zapewnić, że, będzie to 2021 rok. Aktualny stan epidemii uniemożliwia przeprowadzenie beatyfikacji w ogólnodostępnej formie – powiedział ks. Tomasz Wojtal, rzecznik metropolity katowickiego.
Ks. Wojtal dodał, że beatyfikacja jest bardzo ważnym wydarzeniem dla Kościoła lokalnego i nie chcą by ewentualne ograniczenia uniemożliwiły wiernym wzięcia udziału w tej uroczystości,
Kim był ks. Jan Macha?
Ks. Jan Macha urodził się w Chorzowie Starym. Święcenia kapłańskie przyjął dwa miesiące przed wybuchem II wojny światowej, a we wrześniu 1939 r. został wikarym w parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej. Szybko zaczął pomagać rodzinom osób rozstrzelanych, aresztowanych i wywiezionych do obozów koncentracyjnych. Zaangażował się także w działalność konspiracyjną.
Za swoją działalność został zatrzymany przez Niemców we wrześniu 1941 r. i osadzony w więzieniu w Mysłowicach. Przez kilka miesięcy był przesłuchiwany i torturowany, a 17 lipca 1942 r. wraz z klerykiem Joachimem Guertlerem, został skazany na śmierć. Wyrok wykonano przez ścięcie gilotyną 3 grudnia 1942 r. w katowickim więzieniu przy ul. Mikołowskiej.
https://www.youtube.com/watch?v=huhLHKi1oQY