W okolicach centrum przesiadkowego oraz chorzowskiego ratusza można oglądać afisze zapowiadające wydarzenie muzyczne i teatralne w Domu Ludowym (obecnie Chorzowskim Centrum Kultury) w latach trzydziestych 20. wieku. Akcję przygotowało Muzeum w Chorzowie wraz z Wydziałem Promocji i Komunikacji Społecznej chorzowskiego magistratu.
- Chorzów odwiedzały największe ówczesne gwiazdy estrady, operetki i opery. Na uwagę zasługuje nie tylko urozmaicony repertuar Domu Ludowego, nie tylko nazwiska wykonawców, ale także gustowna szata graficzna afiszy – podkreśla chorzowskie muzeum.
Pierwszy z prezentowanych afiszy zapowiada rewię „Zaloty Jesienne”. To spektakl przygotowany w oparciu o teksty m.in. Juliana Tuwima. W Chorzowie odgrywany był gościnnie przez zespół Teatru Rewii „Rarytas” z Katowic. Jak można przeczytać na plakacie udział w przedstawieniu brali m.in.: Juno Gordez, Lili Rostańska, Maria Stróżyńska, zespół baletowy i orkiestra jazzbandowa.
Od Domu Ludowego do Chorzowskiego Centrum Kultury
Jak przypomina chorzowskie muzeum Dom Ludowy, czyli obecne Chorzowskie Centrum Kultury, powstał z myślą o organizacji polskiego życia kulturalnego. Jego otwarcie odbyło się w marcu 1934 r., wystawiono wtedy sztukę "Spadkobierca" Adama Grzymały-Siedleckiego w wykonaniu Teatru Ludowego "Reduta Śląska". Oddano wtedy tylko środkową część gmachu, ale sala widowiskowa liczyła aż 1150 miejsc i była największa w ówczesnym województwie śląskim. W drugiej połowie lat trzydziestych zbudowano lewe skrzydło budynku. Zaprojektowane prawe skrzydło nigdy nie powstało. Po wojnie w gmachu mieścił się m.in. Miejski Dom Kultury, budynek ze względu na zły stan techniczny zamknięto jednak pod koniec lat osiemdziesiątych. Po wieloletnim remoncie, w 2008 r. w gmachu rozpoczęło działalności Chorzowskie Centrum Kultury.