Rząd wprowadził nowe obostrzenia w związku z zagrożeniem koronawirusem. Co się zmieni?

Osoby poniżej 18. roku życia będą mogły wychodzić z domu tylko pod opieką osoby dorosłej, zamknięte zostaną zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, ograniczona zostanie także liczba klientów w sklepach – to tylko część zmian, które wprowadza rząd, by powstrzymać epidemię koronawirusa.

Coronavirus


2132 zakażonych i 31 zmarłych – to statystyka związana z koronawirusem. Chorych przybywa każdego dnia, a krzywa zachorowań rośnie.

– To nie jest początek końca, to nawet nie jest koniec początku. Wszystkie modele, które pokazują jak przebiega epidemia, wskazują, że wzrost zachorowań jest wykładniczy. Co dwa dni liczba chorych się podwaja. Obecnie codziennie mamy 200-250 nowych zakażeń. Wszystkie modele dotyczące przebiegu epidemii mówią o podwajaniu co kilka dni tych przyrostów - mówił wczoraj Łukasz Szumowski, minister zdrowia

Minister dodał, że musimy ograniczyć nasze kontakty, żeby ograniczyć przyrosty, ale nie o 50 proc. tylko o 80-90 proc. Aby ograniczyć rozprzestrzenienie się groźnego wirusa, rząd postanowił wprowadzić dziś nowe obostrzenia


– Z każdym lekkomyślnym wyjściem z domu pandemia się przedłuża – podkreślił dziś premier Mateusz Morawiecki.

Jakie ograniczenia wprowadza rząd?


- Chcemy uniknąć tego, co spotkało naszych sąsiadów. Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć najgorszego scenariusza. Musimy spłaszczyć krzywą wzrostu zakażeń. Podjęliśmy kolejne decyzje dotyczące następnych obostrzeń - mówił premier Mateusz Morawiecki.


Premier dodał, że kordon sanitarny na granicach to za mało, żeby wyłapywać osoby, które są zarażone, ponieważ transmisja zakażeń odbywa się w sposób horyzontalny. Mateusz Morawiecki zaznaczył też, że w ostatni weekend na bulwarach, w parkach, plażach i wszelkich miejscach rekreacji pojawiło się wielu spacerowiczów, a wirus przenosi się właśnie w tłumie.


- Musimy dalej ograniczać dystans społeczny. Najważniejsza to zasada dystansowania się. Trzeba trzymać się w odległości 2 metrów od drugiej osoby. Co więcej, osoby niepełnoletnie mogą przebywać na zewnątrz tylko z osobą dorosłą – wyliczał premier.


Wprowadzono zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich. Dalsze ograniczenia dotkną punktów usługowych i handlowych. Zamknięte zostaną wszystkie punkty kosmetyczne, fryzjerskie czy gabinety tatuażu. W sklepie, w którym jest jedna kasa, będą mogły przebywać trzy osoby. Z kolei w markecie, w którym jest 5 kas – 15 klientów. Zmiany zostaną wprowadzone także w punktach pocztowych. Tam obowiązuje limit dwóch osób na jedno okienko. Z kolei na targowiskach przy jednym straganie będą mogły stać trzy osoby.



- Wprowadzamy obowiązek nakładania rękawiczek przed sklepami. Sklepy spożywcze, wielkopowierzchniowe będą miały obowiązek stosowania jednorazowych rękawiczek. Wiem, że uruchamiana jest produkcja krajowa dotycząca środków ochrony osobistej. Lepiej będzie, jeśli klient będzie miał ze sobą swoje rękawiczki – mówił premier


Dwie godziny w sklepach tylko dla seniorów


W weekendy zostaną zamknięte wszystkie sklepy budowlane. Otwarte pozostaną jedynie sklepy spożywcze, drogerie i apteki. Rząd wprowadził także godziny zakupów dla seniorów.


- Wprowadzamy rozwiązanie, które część sprzedawców już praktykuje i obowiązują m.in w Czechach. Otóż, sklepy spożywcze i apteki od 10 do 12 otwarte będą tylko dla osób starszych powyżej 65. roku życia. Tylko seniorzy mogą przebywać w tym czasie w sklepach – podkreślił premier.


Dodatkowe środki ostrożności w zakładach pracy


Dodatkowe wymogi będą obowiązywały w zakładach pracy. Wyjaśniono, że praca w wieżowcach nadal będzie możliwa, ale przy zachowaniu odpowiednich warunków sanitarnych. Dystans pomiędzy pracownikami musi wynosić co najmniej 1,5 m. Zamknięte zostaną też hotele i miejsca noclegowe. Wyjątkiem będą miejsca, w których osoby znajdują się w kwarantannie.


- Wprowadzamy rozszerzoną formułę kwarantanny. Wiemy, że wewnątrzdomowa kwarantanna jest jednym z rozsadników poziomej transmisji choroby. Od dziś, te osoby, które zostaną poddane kwarantannie, będą poddane izolacji całkowitej, albo wszyscy domownicy będą poddani kwarantannie – podkreślił Mateusz Morawiecki,


Premier dodał, że będą rygorystycznie przestrzegane wszystkie naruszenia przepisów, także dotyczące liczby miejsc użytych przez pasażerów.
Na czas pandemii odwołane zostały także wszelkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są potrzebne ze względu na stan zdrowia.


- Zostańmy w domach, unikajmy kontaktu z ludźmi. Zdajmy sobie z tego sprawę, że jeżeli nie przestrzegamy zasad, możemy zarazić drugą osobę i ona może umrzeć – apelował premier.


Mateusz Morawiecki podkreślił również, że kary będą bezwzględnie egzekwowane przez policję, która będzie kontrolowała miejsca kwarantanny.

fot. Pixabay

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon