Skusiła się na cudze pieniądze. 62-latka z Chorzowa odpowie za włamanie na konto

Chorzowianka znalazła kartę bankomatową i... płaciła nią za swoje zakupy. Kobieta w wieku 62. lat chyba uznała, że „znalezione – nie kradzione”. I co? I usłyszała 23 zarzuty!

fot. pixabay.com
Karta płatnicza

Pod koniec kwietnia do policjantów z komisariatu w Chorzowie Batorym zgłosił się mieszkaniec miasta w wieku 79. lat i zgłosił, że ktoś ukradł jego kartę płatniczą. Mężczyzna nie wiedział gdzie i w jakich okolicznościach ją utracił, ale zanim zdał sobie z tego sprawę minęło trochę czasu.

- Osoba, która znalazła kartę wykorzystała w tym czasie ją, płacąc nią za zakupy. Sprawą zajęli się śledczy z chorzowskiej jedynki, analizując zapis monitoringów ustalili, kto stoi za sprawą przywłaszczenia oraz kradzieży z włamaniem na konto bankowe – informują chorzowscy policjanci.

Okazało się, że to mieszkanka Chorzowa w wieku 62. lat. Kobieta została zatrzymana i odpowie za włamania na konto. Usłyszała 23 zarzuty. Przyznała się do ich popełnienia i złożyła obszerne wyjaśnienia. Za to przestępstwo grozi jej do 10 lat więzienia.

Znalezione - nie kradzione? Otóż nie!

Mundurowi przypominają, że znaleziony przedmiot należy zwrócić właścicielowi, zgłosić się do policji lub biura rzeczy znalezionych. Regulują to przepisy Kodeksu karnego oraz Kodeksu wykroczeń:

Kodeks karny: art. 284

  • § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3;
  • § 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5;
  • § 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku;
  • § 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Kodeks wykroczeń: art. 119

  • § 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny;
  • § 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne;
  • § 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 dopuścił się go na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego;
  • § 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon