Śląsko Wilijo w chorzowskim skansenie od lat cieszy się dużą popularnością. Grudniowa impreza plenerowa w Górnośląskim Parku Etnograficznym to okazja do przypomnienia sobie dawnych świąteczny zwyczajów i obrzędów charakterystycznych dla naszego regionu. Atmosferę świąt przywołuje też sceneria skansenu.
- Spotkanie z tradycją jest alternatywą dla poszukujących ucieczki od zgiełku towarzyszącego przedświątecznej gorączce, by wrócić do korzeni. Niebanalne prezenty czy oryginalna podłaźniczka, którą można zrobić samodzielnie podczas warsztatów, naturalny wystrój świąteczny naszych obiektów, oferta gastronomiczna koła gospodyń wiejskich i wyselekcjonowanych wystawców oraz bogaty program artystyczny przygotowany przez grupę kolędniczą Bałamuty ze Zwardonia to tylko kilka atrakcji, jakich można się spodziewać 18 grudnia – wymienia Paulina Cius-Górska p.o. dyrektora Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.
Żywa szopka, Dziady Noworoczne, jarmark świąteczny i warsztaty
Ślonsko Wilijo rozpocznie się przy wejściu do skansenu od pochodu prowadzonego przez uczestników warsztatów jasełkowych. Gości przywita żywa szopka, a przy śpiewie kolędników rozdawane będzie świąteczne sianko. Na scenie przedstawione zostaną Dziady Noworoczne na temat tradycji obrzędowych związanych z przejściem miedzy starym a nowym rokiem.
- Do wspólnego śpiewania zachęcać będzie Zespół Pieśni i Tańca Chorzów oraz uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, natomiast całość poprowadzi Marek Szołtysek, który opowie o Dzieciąntku, betlyjce i znaczeniu choinki, czyli świętowaniu po śląsku – dodają w skansenie.
Podczas warsztatów będzie można własnoręcznie przygotować świąteczne ozdoby z filcu i naturalnych produktów. Będzie także kilkanaście stoisk z rękodziełem i bogata oferta kulinarna – ciepłe dania w strefie food truck, wędliny, sery, ciasta, słodkie wypieki oraz miody i grzańce.
Śląsko Wilijo w skansenie - 18 grudnia 2022 r. Program imprezy:
SCENA
Prowadzenie Marek Szołtysek
- 12.00 – 12.15 Otwarcie imprezy
- 12.15 – 12.35 “Koncert Kolędowy” Uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie
- 12.35 – 13.00 Bałamuty ze Zwardonia
- 13.00 – 13.20 Dawne zwyczaje wigilijne
- 13.20 – 14.00 „Jasełka” w wykonaniu gości Muzeum
- 14.00 – 14.20 Wyniki konkursu na najpiękniejszy stroik świąteczny oraz przyznanie nagród w konkursie „Oczami naszych pradziadków”
- 14.20 – 14.35 tradycyjna szopka świąteczna
- 14.35 – 15.00 Bałamuty ze Zwardonia
- 15.00 – 15.15 Choinka czy podłaźniczka?
- 15.15 – 16.00 Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Chorzów
TEREN
- Chałupa Sołtysa z Katowic – potrawy świąteczne przygotowane przez Gospodynie ze Stolarzowic
- Chałupa ze Strzemieszyc Wielkich – potrawy świąteczne przygotowane przez KGW z Rajczy
- Spichlerz z Wojkowic – warsztaty wykonywania ozdób świątecznych
Może Cię zainteresować:
Chorzowski Jarmark Bożonarodzeniowy 2022. Program wydarzenia
Może Cię zainteresować: