Od środy 16 marca, zgodnie z zapisami specustawy, uchodźcy z Ukrainy mogą wystąpić do urzędu gminy (w przypadku miast na prawie powiatu - do urzędów miast) o nadanie numeru PESEL. Posiadanie takiego numeru ułatwia korzystanie z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy założenie firmy w Polsce. Jednocześnie ze złożeniem wniosku o nadanie nr PESEL uchodźcy mogą też założyć profil zaufany, który umożliwia załatwianie wielu spraw urzędowych przez internet.
Specjalne punkty w miastach tylko dla uchodźców
Miasta w aglomeracji śląskiej przygotowały się do możliwych kolejek, otwierając dodatkowe punkty wydawania nr PESEL, przeznaczone tylko dla uchodźców. W Chorzowie takie biuro zorganizowano w pawilonie C pod estakadą, na chorzowskim Rynku. Dotychczas w tym miejscu działał punkt rejestracji pojazdów. Od 16 marca sprawy związane z rejestracją pojazdów będzie można załatwić w budynku Urzędu, w pokojach 137 i 138
- Trzy dedykowane wyłącznie dla Ukraińców stanowiska są dostępne w godzinach pracy Urzędu. W przypadku dużego obciążenia punkt otwarty będzie również w sobotę - informuje Urząd Miasta w Chorzowie.
Urząd Miasta w Chorzowie jest czynny od poniedziałku do środy w godz. 7.30-15.00, w czwartki od 7.30 do 17.00 a w piątki od 7.30 do 13.00.
To sytuacja tymczasowa, urzędnicy oceniają, że potrwa około 2 tygodnie, aż większość uchodźców przebywających w Chorzowie dostanie numery PESEL.
Urzędnicy spodziewają się długich kolejek w tych punktach w pierwszych dniach przyjmowania wniosków o nadanie PESEL-u i apelują o odłożenie wizyty o kilka dni. Zwłaszcza, że nie jest możliwe wcześniejsze umówienie się na wizytę w takim punkcie. Trzeba stać w kolejce.
Kto i jak może dostać numer PESEL
Numer PESEL może otrzymać każdy obywatel Ukrainy, który przybył po 24 lutego 2022 r. do Polski bezpośrednio z Ukrainy, w związku z działaniami wojennymi, i złoży wniosek do dowolnego urzędu gminy.
We wniosku trzeba podać takie dane jak:
- imię i nazwisko,
- data i miejsce urodzenia,
- kraj urodzenia i obywatelstwo,
- data wjazdu do Polski,
- ukraiński numer ewidencyjny – jeśli dana osoba go posiada.
Osoby, które chcą uzyskać także profil zaufany, dodatkowo zobligowane są do podania adresu e-mail i polskiego numeru telefonu.
By złożyć wniosek konieczne jest posiadanie przy sobie dokumentu, który potwierdzi dane podane we wniosku i tożsamość osoby składającej wniosek. Jeżeli ktoś nie posiada takiego dokumentu, może złożyć wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Bezpłatne zdjęcia dla uchodźców
Niezbędne jest także kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35 x 45 mm (szerokość x wysokość). Specustawa pozwala gminom finansować bezpłatne zdjęcia dla uchodźców. Tak jest też w Chorzowie. Darmowe zdjęcia wykonuje fotograf przy Jagiellońskiej, tuż koło Rynku. Urząd Miasta podpisał też umowy z innymi fotografami w mieście: m.in. z Fotopryzmat przy ul. Wandy 40, z zakładami przy ul. Wolności 27a, ul. Dąbrowskiego 17, ul. Wrocławskiej 11.
Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku
Wypełniony wniosek wraz z potrzebnymi dokumentami oraz zdjęciem trzeba przynieść osobiście do punktu wydawania numerów. Urzędnik na miejscu pobierze odciski palców. Wniosek w imieniu dziecka składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku (ale musi mieć zrobione zdjęcie) ‒ z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie. Od dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia, nie pobiera się odcisków palców. Na wniosku należy złożyć własnoręczny podpis. Wydanie tego dokumentu jest bezpłatne. Numer PESEL zostaje nadany na miejscu.