Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 prowadzony będzie do końca września. Znalazły się w nim m.in. pytania o wykształcenie, miejsce zamieszkania, stan cywilny, aktywność zawodową czy narodowość. Podstawową formą jest samospis internetowy, a jeżeli ktoś tego nie zrobił przyjdzie do niego lub zadzwoni rachmistrz spisowy. W takim wypadku respondent nie może odmówić rachmistrzowi i musi udzielić odpowiedzi na pytania z formularza spisowego.
Co grozi za odmowę udziału w spisie powszechnym?
- W przypadku gdy respondent definitywnie odmawia realizacji obowiązku spisowego urzędy statystyczne w województwach przygotowują odpowiednie wnioski i składają zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na policję. Dotychczas złożonych zostało blisko 80 wniosków. Urzędy przygotowują na bieżąco kolejne wnioski do przekazania policji – informuje Karolina Banaszek, rzecznik prasowy Prezesa GUS.
Odmowa udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań zagrożona jest karą grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Kara grozi także za przekazanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym – to do 2 lat pozbawienia wolności.