Dworzec kolejowy w ówczesnej Bismarckhütte oddano do użytku w październiku 1913 r. Był to reprezentacyjny obiekt połączony z peronami przejściem podziemnym. Stacja od początku istnienia obsługiwała ruch towarowy i osobowy, a w budynku dworca działały kasy biletowe i towarowe oraz przyjmowane były wszystkie rodzaje przesyłek. Niestety lata świetności dworzec ma dawno za sobą, a obecnie działa tam jedna mała kasa Kolei Śląskich.
Taki los jak dworzec w Chorzowie Batorym spotkał wiele okazałych gmachów, które zostały zapomniane przez PKP. Dla niektórych z nich udało się znaleźć nowe przeznaczenie - tak jak w zabytkowym budynku w Rudzie Śląskiej - Chebziu, gdzie działa Stacja Biblioteka. Po latach nowe życie dostanie także hajducki dworzec, gdzie swoje miejsce znalazł Teatr Młody.
Artyści wyrzuceni z Katowic znaleźli miejsce w Chorzowie
Teatr Młody przez ostatnie trzy lata działał w Katowicach przy ul. Chopina 8. Jego sąsiedztwo przeszkadzało jednak okolicznym mieszkańcom, więc władze miasta eksmitowały artystów z lokalu.
- W tym miejscu, szczęście właśnie nie dopisało. A dokładniej szczęście trafienia na odpowiedzialnych i godnych zaufania urzędników, którzy w pełni świadomi, czym ma być proponowany przez nas teatr muzyczny - najpierw przydzielają takiej inicjatywie "Lokal na kulturę" w kamienicy mieszkalnej, a potem po dwóch latach skarg i sąsiedzkich awantur przypominają sobie, że to jednak niezbyt mądre i wyrzucają 40 młodych zapaleńców na ulic – napisali artyści w mediach społecznościowych pięć miesięcy temu.
W nowym miejscu jedynymi problemami artystów mogą być przejeżdżające pociągi i komunikaty na peronach. Zapowiadają jednak, że z tym sobie poradzą i w mediach społecznościowych pokazali co do tej pory udało im się zrobić na dworcu w Batorym.
- Cieszcie więc swe oczy efektami naszego zespołowego wysiłku i rzecz jasna trzymajcie (tak jak my) kciuki za jak najszybsze ponowne spotkanie – napisali na swoim facebook’owym profilu.
fot. Google Street View