Stadion Śląski na zdjęciach sprzed lat

Główna arena Stadionu Śląskiego chwilowo wyłączona jest z użytkowania. Trwa tam wymiana oświetlenia na ledowe. To dobry moment, by przypomnieć sobie jak powstawał Kocioł Czarownic i prezentował się tuż po oddaniu do użytku. Mamy to na zdjęciach w naszej galerii.

Stadion Śląski został zbudowany w latach 1952-1956. Zespołem, który stworzył projekt, kierował Julian Brzuchowski, a wzorowano go w pewnym stopniu na berlińskim Stadionie Olimpijskim. Stadion powstał na terenie WPKiW, zajmując powierzchnię 24 hektarów. W chwili powstania był największym stadionem w Polsce, licząc sobie 83 800 miejsc siedzących. Miał także zostać nowocześniejszym. Miał, bo niektóre elementy decydujące o jego prymacie nie istniały jeszcze w chwili oddania stadionu do użytku.

- Na Stadionie Śląskim w Chorzowie po raz pierwszy w kraju wykonano sztuczne oświetlenie boiska. Koncepcję czterech masztów oświetleniowych opracowano w 1958 r. Zrealizowano je jako stalowe kratownice przestrzenne o trójkątnym planie, z krzyżulcami wykonanymi z rur, w których poprowadzono przewody elektryczne - pisze Aneta Borowik w książce "Park Śląski w Chorzowie. Projekty i realizacje z lat 1950-1989".

Unikatowym obiektem na stadionie była też jego słynna wieża dyspozytorska, górującą nad murawą aż 60 metrów. W momencie powstania także bardzo nowoczesna i elegancka, poza dyspozytorami służyła też sprawozdawcom sportowym. Prócz tego mieściły się w niej biura administracji i ochrony. A nawet kawiarnia i restauracja. Jednak i wieży w 1956 roku jeszcze nie było. Jej budowę zakończono dopiero w roku 1962.

Legenda Stadionu Śląskiego

Tak więc otwierany 22 lipca 1956 roku Stadionu Śląski był jeszcze nieco niekompletny w stosunku do tego, jak wspomina go większość z nas. Jednak szybko zapewnił widzom niepowtarzalne przeżycia. Wprawdzie inauguracyjny mecz, rozegrany w dniu otwarcia z reprezentacją NRD, Polacy przegrali.

Ale już nie tak długo później, bo 20 października 1957, reprezentacja Polski zwyciężyła z ZSRR 2:1. To spotkanie przeszło do historii polskiej piłki nożnej i legło też u podstaw legendy Stadionu Śląskiego jako szczęśliwego dla Biało-Czerwonych. Chorzowski olbrzym potwierdził to zresztą wielokrotnie. Polscy piłkarze wygrywali na nim m.in. z reprezentacjami Anglii, Holandii, Włoch i Portugalii, i ostatnio - Szwecji. Co prawda przegrywali również, ale wolimy przecież dobre wspomnienia.

Na Stadionie Śląskim miały też miejsce głośne koncerty światowych gwiazd muzyki. Zagrały na nim takie sławy, jak np. The Rolling Stones, U2, AC/DC, Metallica, Genesis, Red Hot Chili Peppers, The Police, Guns N' Roses i Rammstein. Ten ostatni już po gruntownej przebudowie, przeprowadzonej w latach 2009-2017, które radykalnie zmieniła formę architektoniczną i wygląd stadionu.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon