W odsłonięciu tablicy informującej o przyznaniu tytułu Narodowy Stadion Lekkoatletyczny Stadionowi Śląskiemu wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, władze Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz województwa śląskiego.
– Przyznanie nazwy Narodowy Stadion Lekkoatletyczny potwierdza, że Stadion Śląski to wyjątkowy obiekt na sportowej mapie Polski. Jesteśmy dumni z tego, że to właśnie w województwie śląskim znajduje się nowoczesna arena, na której odbywają się największe wydarzenia sportowe, kulturalne i rekreacyjne – podkreśla Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
Na Stadionie Śląskim padały lekkoatletyczne rekordy świata
Stadion Śląski od początku związany jest z polską lekkoatletyką. Już w dniu otwarcia chorzowskiej areny, 22 lipca 1956 roku, odbyły się na nim zawody lekkoatletyczne, a rok później podczas meczu lekkoatletycznego Polska – NRD w Chorzowie padały kolejne rekordy Polski, m.in. Henryka Grabowskiego w skoku w dal oraz Zbigniewa Lewandowskiego w skoku wzwyż. To właśnie na Śląskim w 1967, podczas meczy lekkoatletycznego Polska – ZSRR, Irena Szewińska wyrównała własny rekord świata i ustanowiła pierwszy w historii tego obiektu rekord globu. Kolejny pobity został 1969 roku, kiedy to Nadieżda Czyżowa, 24-latka z Syberii, jako pierwsza kobieta na świecie pchnęła kulę poza granicę 20 metrów.
– Polski Związek Lekkiej Atletyki z ogromną radością przyznał tytuł Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego właśnie tak wyjątkowemu obiektowi, jakim jest Stadion Śląski. To obiekt bardzo ważny i znaczący dla polskiego sportu, a w dużym stopniu dla polskiej lekkiej atletyki – zapewnia Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Stadion Śląski to miejsce legendarne i nowoczesne
W ostatnich latach w Kotle Czarownic padały kolejne rekordy świata podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego oraz Kamili Skolimowskiej. Sam Memoriał Kamili Skolimowskiej znalazł się w gronie prestiżowych mityngów rozgrywanych w ramach nowego cyklu World Athletics Gold Continental Tour. To po Diamentowej Lidze drugi najważniejszy cykl zawodów lekkoatletycznych na świecie.
– Stadion Śląski to miejsce zarówno legendarne, jak i bardzo nowoczesne. Nasza bieżnia zbiera bardzo dobre recenzje od zawodników, którzy u nas startują. Kolejne rekordy, jakie u nas padają, są niezbitym dowodem, że występują u nas najlepsi z najlepszych i to w warunkach zapewniających najwyższe standardy – mówi Jan Widera, Prezes Stadionu Śląskiego.
Po modernizacji, która zakończyła się w 2017 roku, chorzowska arena dysponuje m.in. 9-torową bieżnią lekkoatletyczną, dwoma skoczniami do skoku wzwyż, czy też dwoma rzutniami do rzutu młotem i dyskiem. Posiada również certyfikat IAAF Class 1, który potwierdza najlepsze parametry i zgodność wymogów niezbędnych do organizacji Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce.
W maju przyszłego roku na Stadionie Śląskim odbędzie się World Athletics Relays, czyli mistrzostwa świata w sztafetach. Obiekt jest także jednym z dwóch kandydatów do organizacji Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce w 2014 r.
fot. Stadion Śląski