Centrum Mikroskopowego Badania Materii SPIN-Lab (CMBM SPIN-Lab) to nowe laboratoria dostosowane do wymagań najnowszych mikroskopów elektronowych i sił atomowych oraz pomieszczenia do prowadzenia prac naukowych i badawczo-rozwojowych. Centrum wyposażono m.in. w transmisyjny mikroskop elektronowy przystosowany do badań w warunkach kriogenicznych. To sprzęt warty 8,5 mln zł.
- Mikroskop do obrazowania materii wykorzystuje elektrony rozpędzone do bardzo dużych prędkości. Jest to urządzenie, które umożliwia nam obserwowanie materii z dużo większym powiększeniem niż pod promieniowaniem światła widzialnego. Jest to powiększenie do kilku milionów. Samo powiększenie jest oczywiście bardzo ważne. Natomiast dla nas jest ważna rozdzielczość, żeby rozpoznać to, co obserwujemy - mówi dr Marcin Libera ze SPIN-Labu.
„Inwestycja w nauki eksperymentalne to jest śląska racja stanu”
Do zadań nowo utworzonego SPIN-Labu należą konsolidacja i rozwój prowadzonych w regionie badań m.in. nad fizykochemicznymi właściwościami nowoczesnych materiałów i nanomateriałów znajdujących zastosowanie w medycynie, farmacji, lotnictwie, motoryzacji i wielu innych dziedzinach.
- Inwestycja w nauki eksperymentalne to jest śląska racja stanu. Jeśli sukces temu regionowi przyniósł przemysł ciężki, a więc de facto nauka stosowana, to jeśli ten region ma utrzymać, a właściwie odzyskać, swój wiodący gospodarczy i cywilizacyjny poziom w kraju i w Europie, to nauka jest dzisiaj najlepszym instrumentem do tego, żeby tak było – podkreśla prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.
Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. - Tu widać tą naukę i technologię, które się łączą. To najlepszy sprzęt światowy. To pokazuje, że te nasze założenia są materializowane, że to nie są już tylko puste słowa, ale po prostu realizowane projekty – zaznacza Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
Może Cię zainteresować: