Przedsiębiorcy w Świętochłowicach otrzymają wsparcie od miasta
W Świętochłowicach zwolnienie z czynszu obejmuje te miejskie lokale, w których przedsiębiorcy zaprzestali prowadzenie działalności gospodarczej po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego i obowiązuje na czas zamknięcia lokalu. Obniżenie stawki czynszu do 50% może nastąpić w stosunku do restauracji, które zajmują się przygotowanie i podawaniem żywności na wynos i nie zaprzestały prowadzenia działalności.
- W związku z bardzo trudną sytuacją jaka dotknęła naszych przedsiębiorców postanowiłem zadziałać szybko i zdecydowanie. Dla każdego przedsiębiorcy zamknięcie działalności nawet na krótki okres to spore koszty, które specjalnym zarządzeniem obniżamy. Dziś fryzjerzy, kosmetyczki czy bary i puby otrzymują realne wsparcie od miasta, które pozwoli im przetrwać ten trudny czas. Chcę także docenić wszystkie restauracje, które postanowiły dalej prowadzić swoją działalności i dla nich zostanie przygotowana obniżka stawki za czynsz – tłumaczy Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.
Żeby skorzystać ze zwolnienia z czynszu przedsiębiorca musi wysłać oświadczenie o zamknięciu lokalu pocztą elektroniczną na adres abolicja@mpgl.pl.
W Chorzowie wprowadzą zwolnienie z opłat czynszowych
Zwolnienie z części opłat czynszowych za lokale wynajmowane od miasta zamierzają wprowadzić także władze Chorzowa. Chodzi o tych przedsiębiorców, którzy w związku z epidemią koronawirusa nie mogą prowadzić działalności.
- Moja propozycja to zwolnienie z opłat przedsiębiorców z tych branż, które są wymienione w ustawie oraz rozporządzeniu o zakazie prowadzenia działalności. Pozostali przedsiębiorcy będą mieli również możliwość składania wniosków indywidualnych z odpowiednim uzasadnieniem – wyjaśnia prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.
Chorzowscy urzędnicy opracowują szczegóły tej propozycji, które mają zostać przedstawione niebawem.
AKTUALIZACJA
Prezydent Chorzowa podpisał rozporządzenie na podstawie którego będzie możliwa obniżka stawki czynszu za lokal maksymalnie 100% na okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego. Następnie 50% przez 3 kolejne miesiące po odwołaniu tego stanu. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku zniżka jest udzielana, począwszy od 1 dnia miesiąca, w którym wniosek został złożony przez najemcę.
Przedsiębiorcy - z branż niewymienionych w ustawie oraz w rozporządzeniu o zakazie prowadzenia działalności w związku z epidemią - którym drastycznie zmniejszyły się dochody, mogą złożyć stosowny wniosek o udzielenie czasowej obniżki stawki czynszu maksymalnie do 50%. Każda sprawa będzie rozpatrywana i analizowana indywidualnie.