Goście Parku Śląskiego mogą podziwiać kolejne rzeźby, które odzyskały dawny blask. Zakończyły się właśnie prace konserwatorskie przy kolejnych sześciu rzeźbach. To „Symbioza”, „Zakochani II”, „Płetwonurek”, „Kozice”, „Jelonki” oraz „Matka z dzieckiem”, czyli eksponaty, które znajdują się w Galerii Rzeźby Śląskiej przy Alei Łani.
Rzeźby z Parku Śląskiego mają już ponad pół wieku
„Zakochani II” to rzeźba autorstwa znanego śląskiego artysty Agustyna Dyrdy. Powstała ponad pół wieku temu i przez ten czas czynniki atmosferyczne dały się jej mocno we znaki. Jednak konserwatorom udało się wszystko naprawić.
- W miejscach, gdzie pojawiły się ubytki, użyto specjalnych kitów mineralnych, fundament został wzmocniony. Zastosowano także tzw. hydrofobizację, chodzi o to, aby pokryć powierzchnię rzeźby i jej posadowienia preparatami, które ograniczą niekorzystne działanie wody deszczowej – tłumaczą w Parku Śląskim.
Podobne uszkodzenia miała „Symbioza”, autorstwa Joachima Krakowczyka, która została wykonana w latach 70. ubiegłego wieku z lastryka. Z kolei „Kozice” i „Jelonki” to rzeźby z metalowych blach, wykonane przez Stanisława Hochuła. Naprawione zostały spawy, a ich powierzchnię oczyszczono z przebarwień i przywrócono poler powierzchni metalu.
- W przypadku „Jelonków”, w wyniku aktu wandalizmu, jeden z jelonków stracił część poroża. Element ten nie zachował się. Konserwatorzy podołali na szczęście zadaniu i rzeźba odzyskała róg – dodają w Parku Śląskim.
Odrestaurowany „Płetwonurek” to rzeźba, której autorem jest Fryderyk Kubica i znajduje się ona już za ogrodzeniem restauracji „Nowa Łania”. Jej powierzchnia została wyczyszczona z zabrudzeń i przebarwień, a elementy metalowe oczyszczono z korozji. Uzupełnione zostały także ubytki sztucznego kamienia i metalicznej polichromii.
Najbardziej zniszczona była "Matka z dzieckiem", rzeźba Jerzego Kwiatkowskiego z 1968 roku. Stworzona jest przede wszystkim ze sztucznego kamienia, a jej konstrukcję tworzą pręty i stalowe rury. Fundament rzeźby i cokół rzeźby były znacznie uszkodzone, więc na pewnie czas trawiła do magazynu. Wszystko udało się jednak naprawić i „Matka z dzieckiem” wróciła na swoje miejsce do Galerii Rzeźby Śląskiej.
Skąd się wzięła Galeria Rzeźby Śląskiej?
Galeria Rzeźby Śląskiej powstała z inicjatywy gen. Jerzego Ziętka i katowickiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Wybrani rzeźbiarze byli zapraszani do udziału w wystawie plenerowej i początkowo na ekspozycję wykonywali rzeźby z gipsu. Po ocenie komisji kwalifikacyjnej oraz widzów kilka z nich było wybieranych do realizacji w trwałym materiale tworząc stałą plenerową wystawę. Później artyści przywozili tylko szkice i na ich podstawie wybierane były projekty do realizacji. Pierwszy taki plener zorganizowano w 1963 roku, a ostatni w 1983.
W Galerii Rzeźby Śląskiej jest blisko czterdzieści eksponatów, ale prawie drugie tyle ustawiono przy parkowych alejach. Jednak największe parkowe rzeźby można podziwiać w Śląskim Ogrodzie Zoologiczny - to Kotlina Dinozaurów otwarta w 1975 roku. Znajdują się tam, wykonane z żelbetu, rzeźby przedstawiające różne gatunki dinozaurów naturalnej wielkości. Inspiracją do powstania kotliny były prace wykopaliskowe, prowadzone przez polskich paleontologów, na terenie pustyni Gobi w latach 1963-1971.