Sztukę poświęconą przemysłowi od lat 60. ubiegłego wieku gromadzono w Muzeum w Chorzowie (dziś to Oddział Historii Miasta i Regionu w Muzeum Hutnictwa). Są to obrazy z XIX i XX wieku poświęcone przede wszystkim przemysłowi na Górnym Śląsku.
„Sztuka wobec przemysłu”
Muzealna kolekcja liczy prawie tysiąc prac. Na wystawie zaprezentowano tylko jej niewielką część. Są wśród nich obrazy Marii Anto, Tadeusza Popiela, Adolpha von Menzla czy Jerzego Dudy-Gracza. Ekspozycja jest podzielona na kilka wiodących tematów, takich jak: rozwój, profesja, żywioł, heimat, serce czy plener.
- Rewolucja przemysłowa zmieniła świat. Wpłynęła nie tylko na technologię i rozwój cywilizacyjny, ale także na codzienność mieszkańców industrialnych ośrodków. Gwałtowny rozwój miast i nowe techniki miały istotny wpływ na sztukę i kulturę. Ta siła oddziaływania przemysłu dotyczy w tym samym stopniu „wielkich nazwisk”, jak i lokalnych twórców, także tych związanych z Chorzowem (Królewską Hutą) i całym regionem. W każdym z prezentowanych obrazów można odnaleźć opowieść o mieście, hutnictwie i górnictwie, a przede wszystkim o życiu zarówno w blasku, jak i cieniu industrii – mówi Agnieszka Tybur, kuratorka wystawy.
Wystawa „Sztuka wobec przemysłu” miała swoją premierę w sobotę, 25 listopada 2023 r., w ramach obchodów 2. urodzin Muzeum Hutnictwa. Będzie można ją oglądać do kwietnia 2024 r.
Może Cię zainteresować:
Przemysłowe dziedzictwo Śląska długo stało na jednej nodze
Może Cię zainteresować: