Po dziesięciu latach zabytkowy szyb wymagał kolejnej rewitalizacji. Za kwotę niecałych 700 tys. złotych uzupełniono żelbetową konstrukcję, zabezpieczono wieżę przed działaniem deszczu i śniegu oraz odmalowano obiekt.
Za 70 tys. złotych pozyskanych z Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej zmodernizowano też oświetlenie wieży. Naprawiono oświetlenie słupowe, wymieniono oprawy oświetleniowe na ziemi, zmodernizowano zasilanie i ciągi kablowe, a także wyregulowano i zaprogramowano system oświetlenia. Wieża wyciągowa Szybu Prezydent zostanie ponownie udostępniona zwiedzającym 31 lipca 2021 r.
- Szyb Prezydent jest wieżą widokową, dlatego - ze względów bezpieczeństwa - musi pozostawać w nienagannej kondycji. Po kilku miesiącach przerwy chorzowianie i turyści znowu będą mogli podziwiać Chorzów z poziomu tarasu widokowego naszego zabytku - mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.
Takie wieży nie ma nigdzie indziej na Górnym Śląsku
Wieża wyciągowa Szybu Prezydent to ostatni taki obiekt wykonany w konstrukcji żelbetowej zachowany na terenie Górnego Śląska. Została wybudowana w 1933 r. według projektu inż. Ryszarda Heilemana z Katowic i była wówczas jedną z najnowocześniejszych w Europie. To wieża typu zastrzałowego o wysokości 42 metrów, która wraz z urządzeniami towarzyszącymi była w stanie wywieźć na powierzchnię pond 320 ton węgla na godzinę.
Oprócz wieży wyciągowej Szybu Prezydent zachowały się także inne obiekty dawnej kopalnianej zabudowy. To m.in.: brama wjazdowa budynek zakładowej straży pożarnej, budynek mieszkalny sztygarów, budynek dawnego kasyna czy budynek dawnej skraplarni powietrza.