Chorzowski Teatr Rozrywki przygotowuje koleją premierę. Będzie to widowisko taneczne „Curie - trzy kolory”, w reżyserii Artura Żymełki.
- Co łączy Marię Skłodowską-Curie i taniec? Z pozoru nic, ale jakby zgłębić temat… Wytrwałość, determinacja, perfekcja, dyscyplina to cechy pożądane zarówno w pracy naukowca, jak i tancerza. Wydaje się, że taniec to najlepsze medium do przekazania jej intrygującej biografii – podkreślają w Teatrze Rozrywki.
Taneczna biografia noblistki na scenie Teatru Rozrywki
„Curie - trzy kolory” to nie tylko biografia wybitnej naukowczyni i podwójnej noblistki wyrażona za pomocą tańca. Jak podkreślają w chorzowskim teatrze, to także punkt wyjściowy do głębszych refleksji na temat równości kobiet, tolerancji, dyskryminacji czy emigracji.
- Spektakl Artura Żymełki niesie ze sobą przesłanie, podkreśla niezwykłość jednostki, zdolność do pokonywania trudności i dokonywania przełomowych odkryć. Spektakl ten, będąc nadal aktualnym, przypomina, że walka kobiet o równość i uznanie ich osiągnięć trwa nadal – dodają w teatrze.
Widowisko – według zapowiedzi – pokazywać będzie, że ścieżka Marii Skłodowskiej-Curie do sukcesu była pełna zakrętów i przeszkód. Niezachwianą determinację noblistki, nawet gdy była marginalizowana w świecie nauki z powodu płci. Reżyser pokaże także prywatny i uczuciowy aspekt jej życia, czyli wielką miłość do Piotra Curie. Tytułowe trzy kolory to czerwień, biel i błękit - barwy narodowe Francji, drugiego domu noblistki.
- Wartości takie jak braterstwo, równość i wolność, będące fundamentem społeczeństwa francuskiego, są integralną częścią tego spektaklu – zaznaczają w Teatrze Rozrywki.
Prapremiera widowiska tanecznego „Curie – trzy kolory” odbędzie się 13 września 2024 r. na Dużej Scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie.
Może Cię zainteresować:
Kolejna prapremiera w Teatrze Rozrywki. Muzyczna opowieść o kobiecości na różnych etapach życia
Może Cię zainteresować:
Złote Maski 2023. Trzy nominacje dla chorzowskiego Teatru Rozrywki
Może Cię zainteresować: