Internetowy tłumacz języka migowego to inicjatywa mazowieckiego oddziału Polskiego Związku Głuchych. Związek udostępnił aplikację internetową, która umożliwia wideokonferencję z wykwalifikowanymi tłumaczami PJM (Polskiego Języka Migowego) i SJM (Systemu Językowo-Migowego). Współpracę z PZG nawiązało wiele urzędów, szpitali i instytucji w Polsce, w tym Urząd Miasta Chorzów
- Gdy takie wsparcie będzie potrzebne, urzędnik z poziomu dostępnego komputera połączy się z tłumaczem i ten udzieli profesjonalnego wsparcia. Również z domu, klikając w ikonkę w prawym górnym rogu strony internetowej Urzędu Miasta, osoba głucha połączy się z tłumaczem, który pomoże jej na przykład rozwiązać sprawę, dopytać lub umówić spotkanie – zapewniają chorzowscy urzędnicy.
Dla osób głuchych język polski jest językiem obcym
Dla osób głuchych naturalnym językiem jest język migowy, który – jak tłumaczy Bożena Kunat z PZG – ma inną strukturę gramatyczną od języka polskiego. Dlatego język polski jest dla nich językiem obcym i próba porozumiewania się z osobą głuchą na kartce zazwyczaj się nie sprawdza. Czynnych zawodowo tłumaczy języka migowego jest w Polsce około trzystu, więc tłumacz online może pomóc osobom głuchym w urzędowych sprawach.
- Usługa eliminuje konieczność wypełniania wniosku o zapewnienie tłumacza przez osobę głuchą (z którym osoby głuche najczęściej mają problem), jak również szukania go przez urząd. Rozmowa odbywa się w czasie rzeczywistym – podkreśla Bożena Kunat.
Kiedy dostępny jest tłumacz języka migowego w Urzędzie Miasta Chorzów?
- W ten sposób stwarzamy komfortowe warunki dla wszystkich osób, które przychodzą do nas załatwiać swoje sprawy. Likwidujemy bariery komunikacyjne dla osób niepełnosprawnych – tłumaczy Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chorzów.
Internetowy tłumacz migowy w Urzędzie Miasta Chorzów dostępny jest od poniedziałku do środy w godzinach 8.00 – 15.00, w czwartki od 8.00 do 16.00, a w piątki od 8.00 do 13.00.