Chorzowskie Muzeum Hutnictwa to pierwsza tej skali instytucja w kraju, która pokazuje historię hutnictwa żelaza. Pomysł na jej utworzenie zrodził się 11 lat temu, a do realizacji przystąpiono na początku 2019 r. Prace trwały prawie dwa lata. W sobotę, 27 listopada 2021 r., muzeum otwarto dla publiczności. Ambicją władz miasta jest, by nowa placówka została jedną z industrialnych pereł regionu, ale – jak podkreśla prezydent Andrzej Kotala – to także hołd dla wszystkich, którzy pracowali w chorzowskich hutach i kopalniach.
- Dzięki nim Chorzów się rozwijał przez wieki. Choć początki kopalin w Chorzowie sięgają 16 wieku - kiedy wydobywano rudy ołowiu, srebra i żelaza - to dopiero wydobycie węgla kamiennego dało duży impuls do rozwoju – mówi prezydent.
Czytaj także:
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie już gotowe. Zobaczcie jak wygląda wystawa
Prezydent Chorzowa, podczas spotkania z dziennikarzami, przypomniał, że Królewska Huta powstała na początku 19. wieku i na ówczesne czasy był to najnowocześniejszych taki zakład w Europie. Z kolei kilkadziesiąt lat później powstała Huta Batory – kolejne ważne miejsce na mapie miasta. - Te zakłady spowodowały, że dzisiejszy Chorzów zaczął się dynamicznie rozwijać Dlatego warto pokazać ich historię - dodał prezydent.
- Jestem przekonany, że Muzeum Hutnictwa, obok Parku Śląskiego i Ruchu Chorzów, będzie kolejną rozpoznawalną marką naszego miasta i jednym z największych powodów do dumy – podkreśla Andrzej Kotala.
Według prezydenta miasta Muzeum Hutnictwa pomoże przyciągnąć inwestorów na poprzemysłowe tereny przy ul. Metalowców. Obok powstać ma także nowy węzeł komunikacyjny z centrum przesiadkowym. - Ten teren wkrótce będzie dobrze skomunikowany i myślę, że jeszcze szybciej spowodujemy jego rozwój – zaznaczył prezydent Kotala.