„Dźwięki Industrii” – pod takim hasłem swoje trzecie urodziny świętować będzie chorzowskie Muzeum Hutnictwa. Świętować niemal przez cały tydzień, od 18 do 23 listopada 2024 r. Zaplanowano ponad 50 wydarzeń i to nie tylko w siedzibie muzeum.
Świętowanie poza siedzibą Muzeum Hutnictwa
- Od poniedziałku do soboty dzięki współpracy z partnerami muzeum oferuje możliwość odwiedzenia miejsc na co dzień niedostępnych. Drzwi dla pasjonatów przemysłu szeroko otworzą działające zakłady przemysłowe, jak i historycznie obiekty związane z hutniczym dziedzictwem – informują w Muzeum Hutnictwa.
W Chorzowie będą to Alstom Polska S.A., kuźnia Minec, Lofty Kościuszko, budynek willi dyrektora Huty „Batory” (Zarmen), w Bytomiu budynek siłowni Koksowni Bytom, w Rudzie Śląskiej – Huta Pokój Profile, w Świętochłowicach – Oddział ArcelorMittal Poland S.A., zaś w Gliwicach Łukasiewicz Górnośląski Instytut Technologiczny – Centrum Badań Materiałów i Centrum Technologii Metalurgicznych.
W muzeum podkreślają, że będzie to niezwykła okazja, aby przekonać się, że górnośląski przemysł zmienia się i tętni życiem. Liczba wejściówek do tych miejsc jest ograniczona i konieczna jest rezerwacja (szczegóły na stronie internetowej Muzeum Hutnictwa).
Premiery spektakli. Wisienka na urodzinowym torcie
Świętowanie w siedzibie muzeum zaplanowano na sobotę, 23 listopada 2024 r. Organizatorzy podkreślają, że wisienką na urodzinowym torcie będą dwie premiery spektakli teatralnych zaplanowane na 23 listopada 2024 r. (sobota) – „Czy widzisz to pomarańczowe światło?” i „Hip hip hutta!”. Pierwszy spektakl powstaje z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 32 im. ks. Józefa Czempiela w Chorzowie w reżyserii Judyty Pakulskej, drugi – z udziałem podopiecznych Stowarzyszenia Chorzowska Lauba w reżyserii Agnieszki Batóg.
Z okazji urodzin muzeum zaplanowano także publikację kolejnego numeru Zeszytów Chorzowskich. - Po dłuższej przerwie wracamy z ich nową odsłoną pt. „Feriae in officina ferraria”. Podczas prapremiery i spotkania z autorami (wydarzenie tłumaczone również na język migowy) zaprezentowana zostanie okolicznościowa edycja poświęcona dźwiękom industrii. Książka będzie dostępna zarówno w formie tradycyjnej (w grudniu), jak i elektronicznej – na stronie internetowej muzeum – informują w muzeum.
Nie zabraknie warsztatów dla rodzin z dziećmi. Będzie można stworzyć własne instrumenty, malować inspirując się dźwiękami, a nawet zanurzyć się w dźwiękach wykorzystując multisensoryczne klocki "CARBON". Dzień zakończy się koncertem Muzyki Light Metalowej z udziałem publiczności pod batutą Asi Miny, po którym nastąpi fireshow Symfonia Ognia i Stali.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na wybrane wydarzenia konieczna jest wcześniejsza rezerwacja, prowadzona w godzinach otwarcia muzeum pod numerem telefonu: 32 704 96 31.
Może Cię zainteresować:
Adam Kowalski odchodzi z Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
Może Cię zainteresować: