Zbiórki darów, które wysyłane są do Ukrainy i pomoc dla wojennych uchodźców to nie wszystko. Także domowe zwierzęta naszych sąsiadów potrzebują opieki. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie tworzy bazę domów tymczasowych dla psów i kotów z Ukrainy. Chętni do pomocy mogą się zgłaszać mailowo na adres: schroniskochorzow@wp.pl. W wiadomości należy zamieścić następujące informacje:
- imię i nazwisko
- adres i nr telefonu
- jakie zwierzę i w jakiej liczbie można przyjąć
- jaki jest realny termin pomocy (na jak długo/od kiedy)
Z dodatkowymi pytaniami można dzwonić w godzinach otwarcia biura schroniska pod nr tel.: 32 249 84 52.
Procedury dotyczące zwierząt z Ukrainy
Główny Lekarz Weterynarii ustalił tymczasową procedurę w sprawie postępowania ze zwierzętami towarzyszącymi podróżnym, wjeżdżającym z Ukrainy na teren Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o psy, koty i fretki mogą one towarzyszyć podróżującym jeżeli spełniają następujące wymagania UE:
- zwierzę zostało prawidłowo oznakowane za pomocą mikrochipa
- zwierzę zostało zaszczepione przeciwko wściekliźnie i szczepienie jest nadal ważne
- zwierzę posiada aktualny wynik badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie
- zwierzę jest zaopatrzone w ważny paszport wydany w jednym z państw członkowskich UE
- lub w świadectwo zdrowia zgodne ze wzorem określonym w prawie UE
- lub w sytuacji, gdy jeden lub więcej z powyższych wymogów nie został spełniony
- Za minimalny wymóg, kiedy zwierzę może zostać wprowadzone na teren UE, należy uznać zwierzę oznakowane mikrochipem, któremu towarzyszy dokument potwierdzający wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem przemieszczania. Musi być możliwość weryfikacji tożsamości zwierzęcia, tj. powiązania szczepienia z oznakowaniem – czytamy w wytycznych.
W przypadku pozostałych zwierząt (gryzonie, króliki, płazy, gady, ozdobne zwierzęta wodne, bezkręgowce) wprowadzono czasowe zwolnienie z obowiązku posiadania pozwolenia Głównego Lekarza Weterynarii na wwóz. Jeśli będą to gatunki objęte ograniczeniami z uwagi na Konwencję Waszyngtońską CITES bez wymaganych zezwoleń decyzję pozdejmuje Krajowa Administracja Skarbowa.