Urodziny Planetarium Śląskiego. Zaplanowano wyjątkowy koncert

Planetarium Śląskie będzie świętować 69. urodziny. Z tej okazji zaplanowano wyjątkowy koncert – 4 grudnia 2024 r. wystąpi tam jeden z najwybitniejszych polskich twórców muzyki elektronicznej - Przemysław Rudź. Imprezie towarzyszyć będzie kosmiczna wystawa.

Planetarium slaskie

Najstarsze i największe planetarium w Polsce

Planetarium Śląskie jest największym i najstarszym planetarium w Polsce. Otwarto je w 4 grudnia 1955 roku. Był to jeden z pierwszych w Europie budynków epoki Space Age, czyli architektury inspirowanej kosmosem. W 2018 r. rozpoczęła się modernizacja i rozbudowa placówki, która trwała cztery lata. Od czerwca 2022 roku działa już jako Planetarium – Śląski Park Nauki. Stare planetarium (jako obiekt zabytkowy) właściwie się nie zmieniło, zyskało za to nową przestrzeń pod ziemią. To dodatkowe 2,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni, gdzie znają się pracownie i sale wykładowe.

Po modernizacji sercem planetarium jest projektor Chiron III, który zastąpił wysłużonego Zeissa. W Śląskim Parku Nauki – nowej, podziemnej części placówki – prezentowane są zagadnienia związane z sejsmologią, meteorologią oraz astronomią. Są także symulatory lotów kosmicznych. Placówka została wyposażona również w nowy teleskop o średnicy 70 centymetrów (jedno z największych tego typu urządzeń działających w kraju) oraz radioteleskop.

Na urodzinach Planetarium Śląskiego wystąpi Przemysław Rudź

Z okazji 69. rocznicy otwarcia w Planetarium Śląskim zaplanowano wyjątkowy koncert – 4 czerwca 2024 r., o godz. 18.00 w głównej sali projekcyjnej wystąpi Przemysła Rudź, jeden z najwybitniejszych polskich twórców muzyki elektronicznej (są jeszcze ostatnie bilety).

Przemysław Rudź jest nie tylko muzykiem, lecz także popularyzatorem nauki i miłośnikiem nocnego nieba. Ma na koncie niemal 30 albumów, w tym wiele stworzonych we współpracy z takimi artystami jak: Józef Skrzek, Mikołaj Hertel, Władysław Komendarek czy Krzysztof Duda. W swojej twórczości nawiązuje do klasycznej twórczości muzyków z tzw. Szkoły Berlińskiej takich jak: Klaus Schulze czy Tangerine Dream, wzbogacając ją o elementy harmonii rocka progresywnego.

Koncertowi towarzyszyć będą kosmiczne animacje wyświetlane na sferycznym ekranie przez najnowocześniejszy w Polsce analogowo – cyfrowy system projekcji nieba. Jednocześnie w przestrzeniach Planetarium – Śląskiego Parku Nauki odbędzie się wernisaż wystawy meteorytów z niezwykłej kolekcji Kazimierza Mazurka, który od wielu lat gromadzi i prezentuje okruchy kosmicznej materii, które trafiają na Ziemię.

Cosmicon planetarium slaskie

Może Cię zainteresować:

Cosmicon 2025. Podano datę konwentu w Planetarium Śląskim

Autor: Maciej Poloczek

15/11/2024

Planetarium slaskie

Może Cię zainteresować:

„Gwiazdy dla opornych – gdy nie było GPS”. Nowy seans w Planetarium Śląskim

Autor: Redakcja

30/10/2024

Planetarium slaskie obserwatorium astronomiczne

Może Cię zainteresować:

Obserwatorium Astronomiczne w Planetarium Śląskim znów będzie dostępne do zwiedzania

Autor: Maciej Poloczek

08/10/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon