Kończy się najdłuższa w historii III RP samorządowa kadencja. 7 kwietnia 2024 r. mieszkańcy Chorzowa wybiorą nowych radnych Rady Miasta. Będą też głosować w pierwszej turze wyborów prezydenckich (ewentualna druga tura odbędzie się 21 kwietnia 2024 r.). Tym razem w Chorzowie wybór będzie mocno ograniczony. W wyborach do Rady Miasta wystartują jedynie trzy komitety: Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość oraz Komitet Wyborczy Wyborców Szymona Michałka.
Oznacza to jednocześnie, że będzie mogło wystartować tylko trzech kandydatów na prezydenta miasta. Mogą ich bowiem zgłaszać jedynie komitety, które zarejestrowały listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w mieście (w Chorzowie są cztery okręgi). Startować zamierzają: Andrzej Kotala z Koalicji Obywatelskiej, Grzegorz Krzak z Prawa i Sprawiedliwości oraz Szymon Michałek z własnego komitetu. W poniedziałek, 11 marca, na stronie Państwowej Komisji Wyborczej nie było jeszcze żadnego zarejestrowanego kandydata. Czas na zgłoszenia mija 14 marca.
Ruch Autonomii Śląska nie wystartuje w wyborach do Rady Miasta Chorzów
W Chorzowie do wyborów szykował się jeszcze jeden komitet wyborczy – Ruch Autonomii Śląska, który planował wystawić kandydatów na radnych oraz kandydata na prezydenta miasta. Cztery listy kandydatów na radnych zgłoszono do Miejskiej Komisji Wyborczej, ale ta podjęła uchwały w sprawie odmowy rejestracji ich zgłoszenia. W uzasadnieniach wskazywano, że na listach znajdują się osoby, które nie figurują w Centralnym Rejestrze Wyborców dla Gminy Chorzów, zakwestionowano także niewielką cześć podpisów poparcia.
- Ta sprawa dla mnie jest dosyć zagadkowa. Tu chodzi o kandydatów, którzy mieszkają w Chorzowie, ale nie są tam w spisie wyborców. Mimo, że w wyborach parlamentarnych w Chorzowie głosowali. To będzie wyjaśniane przez kolegów z Chorzowa – 7 marca na antenie Radia Piekary mówił przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, Jerzy Gorzelik.
W chorzowskim kole RAŚ twierdzą, że „błędy proceduralne” były możliwe do usunięcia, ale po konsultacji z kandydatmi nie zdecydowali się na wniesienie odwołania od decyzji Miejskiej Komisji Wyborczej - Wszystkim, którzy złożyli swój podpis na listach poparcia, serdecznie dziękujemy. Nasza wytrwała wiara w śląską sprawę, pomimo trudności, w końcu przynosi plon. Choć nie o miejsca w radzie miasta, w tych wyborach walczymy o powrót regionalistów do sejmiku województwa śląskiego – czytamy w oświadczeniu RAŚ.
Ruch Autonomii Śląska zamierzał także wystawić kandydata na prezydenta Chorzowa. Początkowo nieoficjalnie wskazywano na Krzysztofa Szulca, działacza RAŚ od 20 lat i miejskiego radnego w latach 2014-2018. Ostatecznie planowano jednak zgłosić jako kandydata innego działacza RAŚ w Chorzowie - Mariusza Wonsa.
W Chorzowie wybór ograniczony
Jednak będą tylko trzy komitety startujące w wyborach do Rady Miasta Chorzów, a - co za tym idzie - co najwyżej trzech kandydatów na prezydenta Chorzowa. Takiej sytuacji w mieście jeszcze nie było. Przejrzeliśmy wyborcze statystyki z pięciu ostatnich wyborów samorządowych:
- w 2018 r. było 8 komitetów w wyborach do Rady Miasta Chorzów i 7 kandydatów w wyborach na prezydenta Chorzowa
- w 2014 r. było 8 komitetów w wyborach do Rady Miasta Chorzów i 7 kandydatów w wyborach na prezydenta Chorzowa
- w 2010 r. było 6 komitetów w wyborach do Rady Miasta Chorzów i 6 kandydatów w wyborach na prezydenta Chorzowa
- w 2006 r. było komitetów 6 w wyborach do Rady Miasta Chorzów i 5 kandydatów w wyborach na prezydenta Chorzowa
- w 2002 r. było 8 komitetów w wyborach do Rady Miasta Chorzów i 6 kandydatów w wyborach na prezydenta Chorzowa (jako ciekawostkę przypominamy, że PO i PiS startowały wtedy razem jako KWW Platforma Prawa i Sprawiedliwości)
Mniej miejsc w Radzie Miasta Chorzów
Komitetów i kandydatów jest mniej, ale walka o miejsce w Radzie Miasta będzie bardziej zacięta. Spadła liczba mieszkańców miasta, więc i miejskich radnych będzie mniej. Liczbę radnych wybieranych do Rady Miasta Chorzów na kadencję 2024-2029 podano w zarządzeniu wojewody śląskiego z 9 listopada 2023 r. Określa się ją „na podstawie ustalonej w Centralnym Rejestrze Wyborców liczby mieszkańców tej gminy na koniec kwartału poprzedzającego rozpoczęcie okresu, w którym wybory mają zostać przeprowadzone”.
W obecnej kadencji w Chorzowie jest 25 radnych, w kolejnej będzie ich tylko 23. O jednego radnego mniej będzie w okręgu nr 2 (pięciu zamiast sześciu), obejmującym centrum miasta oraz w okręgu nr 3 (sześciu zamiast siedmiu), obejmującym Klimzowiec i część Chorzowa Batorego.
Może Cię zainteresować:
Kandydaci na prezydenta Chorzowa. Dwóch, trzech, a może czterech?
Może Cię zainteresować:
„Porozumienie dla Chorzowa”. Andrzej Kotala szykuje się do wyborów
Może Cię zainteresować:
Szymon Michałek, kandydat na prezydenta Chorzowa, z poparciem Polski 2050 i Ślonzoków Razem
Może Cię zainteresować: