Chorzowski Carrefour to jeden z 10 sklepów w województwie śląskim, w którym sieć handlowa wraz z Organizacją Odzysku Opakowań EKO-Punkt, uruchomiła test butelkomatów, do których można oddawać butelki plastikowe oraz puszki aluminiowe po napojach. To test systemu kaucyjnego – klienci za odpady otrzymają e-bony na zakupy w sklepie.
- W zamian na zwrócone opakowania zapłacimy naszym klientom 15 groszy za każdą oddaną sztukę. Jesteśmy przekonani, że rozwiązanie to pozwoli naszym klientom jeszcze bardziej zaangażować się w działania na rzecz czystego środowiska w naszym kraju oraz będzie miało dla nich odczuwalny wymiar materialny - mówi Justyna Orzeł, wiceprezeska zarządu i sekretarz generalna Carrefour Polska.
Carrefour płaci po 15 groszy za butelkę PET i aluminiową puszkę
Poza Chorzowem butelkomaty Carrefour i EKO-Punktu o nazwie PETfur stanęły m.in. w Katowicach, Gliwicach, Rybniku czy Sosnowcu. Automaty przyjmują butelki oraz puszki w formie niezgniecionej oraz takie, na których nie został uszkodzony kod kreskowy. Po zakończeniu zwrotu opakowań, maszyna wygeneruje podsumowanie oraz e-bon z całościową kwotą odpowiadającą liczbie zwróconych opakowań.
E-bonem od razu można zapłacić za zakupy w danym sklepie Carrefour i jest on ważny do końca danego dnia. Zebrane w butelkomatach opakowania trafią do zakładów zajmujących się profesjonalnym recyklingiem oraz po przetworzeniu, powrócą w pierwotnej formie na półki sklepowe.
- Projekt realizowany wspólnie z Carrefour ma na celu nadać wartość odpadom powstającym w gospodarstwach domowych oraz dzięki temu zwiększyć wolumen odpadów przekazywanych do powtórnego przetworzenia przyczyniając się tym samym do realizacji poziomów recyklingu wyznaczonych przez Unię Europejską - mówi Leszek Pieszczek Przewodniczący Rady Nadzorczej EKO-Punktu Organizacji Odzysku Opakowań.
Test butelkoamtów w sklepach Carrefour związany jest z planami Ministerstwa Środowiska i Klimatu, które prowadzi prace nad regulacjami prawnymi, których celem jest wypracowanie i wdrożenie nowego systemu kaucyjnego w Polsce.
Zgodnie z danymi GUS, które przypomina sieć handlowa w ostatnich latach statystyczny Polak wytwarzał średnio ponad 350 kg odpadów rocznie. Część z nich trafiła do ponownego przetworzenia, ale znaczna większość wylądowała na składowiskach odpadów. Według danych Global Waste Index opublikowanych przez Sensoneo w 2022 r. (na bazie danych uzyskanych w 2019 roku) Polska znalazła się na 13. miejscu na świecie pod względem efektywności zarządzania odpadami komunalnymi. W naszym kraju do recyklingu trafiła mniej więcej jedna czwarta z nich (26,6%).
Może Cię zainteresować:
Koniec darmowego parkowania przy Centrum Handlowym AKS
Może Cię zainteresować: