Profil zaufany to – jak czytamy na rządowej stronie - potwierdzony zestaw danych, które jednoznacznie identyfikują jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych w internecie. Te dane to: imię, nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL.
- Profil zaufany jest tak zabezpieczony, aby nikt – poza jego właścicielem – nie mógł go użyć. Dzięki temu każda osoba, która ma profil zaufany i użyje go w usłudze internetowej podmiotu publicznego, jest wiarygodna – tłumaczą na stronie gov.pl.
Co daje profil zaufany?
Za pomocą profilu zaufanego można potwierdzić swoją tożsamość w internecie, a jeśli jest to niezbędne do załatwienia sprawy także podpisać odpowiedni wniosek. Umożliwia on bowiem m.in. składanie podpisu elektronicznego i działa jak odręczny podpis. Posiadając profil zaufany można m.in.:
- złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego oraz zgłosić jego utratę
- uzyskać odpis aktów stanu cywilnego
- sprawdzić swoje punkty karne
- zgłosić urodzenie dziecka
- rozliczyć PIT
- sprawdzić swoje dane medyczne w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP)
- zapisać się na wizytę w placówce ZUS
- sprawdzić swoje e-zwolnienie L4
- złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego
Jak założyć profil zaufany?
Najprościej założyć profil zaufany wykorzystując do tego swoje internetowe konto bankowe. Nasze dane zostały już potwierdzone przy zakładaniu konta, więc jest to najszybszy sposób i zajmuje zaledwie kilka minut. Można to zrobić także za pomocą e-dowodu (dowodu osobistego z warstwą elektroniczną) i czytnika NFC czy kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Jeżeli ktoś nie ma takich możliwości, to może założyć profil zaufany składając wniosek online i potwierdzić go w rozmowie wideo z urzędnikiem lub w punkcie potwierdzającym. Taki punkt działa już w Urzędzie Miasta Chorzów. Wniosek o profil zaufany można potwierdzić na parterze urzędu, w pokoju nr 2.