Zaćmienie Słońca będzie widoczne prawie w całej Europie, z wyjątkiem południowo-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Zjawisko będzie można także podziwiać w północno-wschodniej Afryce, w północno-zachodniej Azji, a także w północnej części Oceanu Indyjskiego.
Zaćmienie Słońca we wtorek, 25 października 2022 r.
Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią we wtorek, 25 października. Na wspólne oglądanie tego zjawiska zaprasza Planetarium Śląskie. Pokaz rozpocznie się o godz. 11.00 na dziedzińcu planetarium, na Zegarze Słonecznym. W programie są obserwacje Słońca specjalnie przygotowanymi przyrządami - zarówno przez filtry, metodą projekcji, jak i poprzez teleskop słoneczny. Będzie także transmisja z innych obserwatoriów w kraju i na świecie. Samo zjawisko będzie komentowane przez specjalistów, przedstawiających jego istotę oraz wiele ciekawostek z nim związanych.
- Zjawisko obserwowane z Planetarium Śląskiego rozpocznie się o 11:14, zaś zakończy się o 13:31. Faza maksymalna zaćmienia nastąpi o 12:22, wtedy Księżyc zasłoni prawie połowę średnicy tarczy Słonecznej, co przełoży się na 36% powierzchni naszej najbliższej gwiazdy – informują w planetarium.
Wstęp jest bezpłatny, a w razie niesprzyjającej pogody przewidziane jest oglądanie transmisji oraz prelekcja na temat zaćmienia. Zjawisko można obserwować także samodzielnie z dowolnego miejsca w Polsce. Trzeba to jednak robić korzystając z przeznaczonych do tego filtrów – bez nich nie należy patrzeć na Słońce przez teleskopy lub lornetki. To może doprowadzić do uszkodzenia, a nawet utraty wzroku.
Może Cię zainteresować:
Jak powstawało Planetarium Śląskie. Kosmiczna budowla na archiwalnych zdjęciach
Może Cię zainteresować: