Święta wielkanocne w tym roku wypadają 31 marca i 1 kwietnia, a „Wielkanoc na Śląsku” w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” odbędzie się tydzień wcześniej – 24 marca. Otworzy ją tradycyjne szukanie zajączka przez najmłodszym gości skansenu. Na terenie muzeum zostaną ukryte figurki, które dzieci będą musiały zebrać, by wymienić je na drobne nagrody. Zaplanowano także inne zabawy – slalom z jajkiem na łyżce oraz kulanie jaja, które – jak podkreślają w skansenie - jest jedną z najstarszych zabaw wielkanocnych na Śląsku.
- Kulanie jajek do ducki czyli dołka polegało na toczeniu jajek z górki po ziemi lub deseczce w kierunku wykopanego dołka. Ten który trafił – wygrywał i zabierał pozostałe jajka, którymi się bawiono. W innej wersji wygrywał ten, którego jajko stoczyło się najdalej lub najszybciej dotarło do mety. Zabawy te przygotują edukatorzy na łące między karczmą a zagrodą sołtysa – informują w chorzowskim muzeum.
Między karczmą a zagrodą sołtysa stanie także namiot plenerowy, w którym prowadzone będą rodzinne warsztaty wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych. Na uczestników czekały będą materiały – zielone gałązki, bibuła i wstążki, z których będzie można wykonać symbol niedzieli palmowej. Palmy wykonane przez gości skansenu wezmą udział w konkursie z nagrodami gdzie oceniana będzie zarówno estetyka jak i własna inwencja oraz kreatywność. Zaplanowano także warsztaty robienia kroszonek najstarszym sposobem dekoracji, czyli metodą batikową polegającą na nakładaniu wosku i farbowaniu.
Świąteczna procesja i korowód w skansenie
Goście skansenu będą mogli wziąć udział w procesji z Jezuskiem Palmowym – na mszę świętą z poświęceniem palm i wody. Po nabożeństwie uczestnicy mszy jak i wszyscy pozostali chętni wyruszą spod kościoła korowodem po skansenie, w trakcie którego będą odtwarzane zwyczaje związane z Niedzielą Palmową oraz Wielkim Tygodniem. Prowadzący przygotowali również opowieści o dawnych wierzeniach i rytuałach towarzyszących mieszkańcom dawnej wsi w tym świątecznym czasie.
- Dowiemy się m.in. skąd wziął się zwyczaj tworzenia palm i umieszczania ich w odrzwiach, jakie czynności zapewniające urodzaj wykonywano w polu w okresie wielkanocnym oraz czym było palenie żuru. Metą korowodu wielkanocnego będzie scena, na której rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną przygotowaną przez uczestników imprezy oraz występ Dygającej Kapeli z repertuarem pieści wielkopostnych i wielkanocnych oraz przyśpiewek na powitanie wiosny – dodają w skansenie.
Świąteczne potrawy serwować będą panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Przyszowic i Rajczy oraz Koła Gospodyń Miejskich ze Stolarzowic. Nie zabraknie także rękodzielników, twórców ludowych, wytwórców produktów regionalnych, przedstawicieli gastronomii serwujących potrawy regionalne.
„Wielkanoc na Śląsku” - 24 marca 2024, w godzinach 12.00-16.30. Program wydarzenia:
- 12.00 – rozpoczęcie imprezy /warsztaty wykonywania plam wielkanocnych (namiot na łące koło Sołtysa)
- 13.25 – Marek Szołtysek – procesja z Jezuskiem
- 13.40 – przejście z procesja i palmami do kościoła
- 14.00 – msza św. z poświęceniem palm oraz wody
- 14.50 – wymarsz barwną procesją z palmami – przejście do chałupy z Bykowiny – zatykanie plam przy drzwiach – omówienie zwyczaju, przejście do chałupy z Bruśka, zatykanie palm przejście do chałupy z Łazów, zatykanie krzyżyków przy stodole – omówienie zwyczaju, przejście na pole za spichlerzem z Wojkowic, zatykanie krzyżyków w polu, lanie pola wodą święconą – omówienie zwyczaju, przejście pod Bujaków (rozpalone palenisko, balia z woda i krzyż) – omówienie zwyczaju
- 16.00 – wyniki na najpiękniejszą palmę
- 16.15 – występ Dygającej Kapeli – pieśni wielkopostne
Bilety w cenie: 20 zł normalny, 12 zł ulgowy.
Może Cię zainteresować:
„Marzanna i Goik”, czyli budzenie wiosny w chorzowskim skansenie
Może Cię zainteresować:
W Parku Śląskim zakwitły krokusy. Jesienią posadzono ponad 20 tys. cebulek
Może Cię zainteresować: