„Wieś tańczy i śpiewa przy robocie”. Jesienna edycja projektu w chorzowskim skansenie

Warsztaty śpiewacze, muzyczny korowód czy wiejska potańcówka – to tylko część atrakcji przygotowanych w chorzowskim skansenie na jesienną edycję projektu „Wieś tańczy i śpiewa przy robocie”.

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza na jesienną edycja projektu „Wieś tańczy i śpiewa przy robocie” w niedzielę 22 września 2024 r. (tego dnia zaplanowano także Dzień Kartofla). Jak podkreślą w chorzowskim skansenie dzięki podziałowi wydarzenia na dwie części – wiosenną i jesienną – uczestnicy mogą poznać pieśni i opowieści związane z różnymi porami roku.

– Kontynuujemy muzyczne podróże z pieśnią po dawnej wsi – tym razem podkreślamy znaczenie rzemiosła w lokalnych społecznościach, a nasza inicjatywa będzie nierozerwalnie związana z tematyką pracy i tradycyjnych zajęć mieszkańców wsi – mówi Paulina Cius-Górska, dyrektor muzeum – Będziemy przy tym korzystać ze zbioru pieśni Adolfa Dygacza, który jest wciąż jeszcze niezgłębionym rezerwuarem utworów i pieśni ludowych.

„Wieś tańczy i śpiewa przy robocie”. Co zaplanowano w chorzowskim skansenie?

W chorzowskim skansenie zaplanowano kolejne warsztaty śpiewacze, których uczestnicy będą mogli ćwiczyć wykonawstwo pieśni umilających pracę mieszkańców wsi oraz warsztaty z elementami muzykoterapii. W programie są także warsztaty manualne związane z tworzeniem instrumentów ludowych, pokazy stolarskie, malowania na szkle czy malowania drewnianych skrzynek. Warsztaty rozpoczną się o godz. 11.00.

Część artystyczna wydarzenia rozpocznie się o godz. 14.00 od przejścia barwnym korowodem Dygającej Kapeli spod budynku głównego przy wejściu do skansenu. Zwieńczeniem jesiennego spotkania w skansenie będą występy zespołów folklorystycznych na plenerowej scenie skansenu oraz warsztaty taneczne zakończone tradycyjną potańcówką – nieodłącznym elementem dawnej wiejskiej kultury, w której praca zawsze łączyła się z odpoczynkiem i zabawą. Muzyczną zabawę poprowadzi Kapela Dejcie Pozór.

„Wieś tańczy i śpiewa przy robocie”. Program części artystycznej:

  • 14.00 - Korowód Dygającej Kapeli – wyjście spod budynku administracji
  • 14.30 – Uroczyste rozpoczęcie wydarzenia
  • 14.35 – „Dygajaca Kapela”
  • 15.10 – Zespół „Leśniaki”
  • 16.00 – Zespół Folklorystyczny „Brynica”
  • 16.35 – zespoły działające przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej – Dziecięca Kapela Spod Ochodzitej oraz Zespół Regionalny „MAŁA ISTEBNA” (przy współpracy z Fundacją „Dziedzictwo”)
  • 17.40 – Potańcówka
Dzień Kartofla 2024. Będzie smacznie i tradycyjnie. Wkrótce doroczna impreza w chorzowskim skansenie

Może Cię zainteresować:

Dzień Kartofla 2024. Będzie smacznie i tradycyjnie. Wkrótce doroczna impreza w chorzowskim skansenie

Autor: Redakcja

09/09/2024

„Dzień Zwierząt” w chorzowski zoo. Zaplanowano sporo atrakcji dla całych rodzin

Może Cię zainteresować:

„Dzień Zwierząt” w chorzowskim zoo. Zaplanowano sporo atrakcji dla całych rodzin

Autor: Redakcja

10/09/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon