Samiczka żyrafy siatkowanej urodziła się w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w nocy z 19 na 20 grudnia 2024 r. Jej rodzicami są Liani i Iroko. Były to drugie młode tego gatunku, które przyszło na świat w Chorzowie w ubiegłym roku i trzecie po siedmioletniej przerwie.
Młoda żyrafy potrzebowała imienia, więc 10 stycznia 2025 roku w śląskim zoo ogłoszono w tej sprawie plebiscyt. Były cztery propozycje imienia: Lea, Linda, Lotzzi i Lora (ze względu na międzynarodową współpracę, w ogrodach zoologicznych zwierzętom nadaje się imiona, które będą akceptowane także w innych krajach). Najwięcej głosów fanów śląskiego zoo zdobyło imię Lea.
- Lea jest zachwycona i z radością przywita was podczas wizyty w naszym zoo – zapewniają w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.
Trzecia żyrafa po siedmioletniej przerwie
Lea to trzecia żyrafa siatkowana, która przyszła na świat w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym po siedmioletniej przerwie. Od 2016 r., po śmierci samca o imieniu Ulembo, chorzowskie stado składało się bowiem wyłącznie z samic. Poszukiwanie odpowiedniego samca, który mógłby go zastąpić nie było proste.
Musiał być młody i, by zachować odpowiednią różnorodność genetyczną przyszłego potomstwa, nie mógł być spokrewniony z żadną z samic w Chorzowie. Ostatecznie w 2022 r. udało się sprowadzić do Chorzowa młodego samca z ogrodu zoologicznego w Gdańsku. To Iroko (zwany też Ignaś).
Nowy samiec szybko odnalazł się w nowym stadzie. Udało się połączyć go z samicami, co we wrześniu 2023 r. zaowocowało pierwszymi narodzinami młodej żyrafy, a matką została Lindani. Kolejna przyszła na świat w styczniu 2024 r., tym razem matką została Lunani.
Żyrafy są w śląskim zoo od 1964 roku
Żyrafy siatkowane obecne są w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym od lat 60. XX wieku. Jako pierwszy, w 1964 r. do ogrodu sprowadzony został samiec o imieniu Wielokropek, a dwa lata później dołączyła do niego samica – Kreska. Para już w 1968 r. doczekała się pierwszego potomka, który w nawiązaniu do imion rodziców otrzymał imię Przecinek. Były to pierwsze narodziny żyrafy w polskim ogrodzie zoologicznym.
Przez kolejne lata Kreska i Wielokropek doczekali się aż ośmiu młodych, które wyjechały do innych ogrodów zoologicznych w Polsce i Europie. Jeden z samców – Sextus pozostał w Chorzowie. Wraz z samicą o imieniu Iskra doczekał się trójki potomstwa, z której dwoje przekazane zostało do innych ogrodów zoologicznych. W Chorzowie pozostał samiec o imieniu Ecik, który stworzył parę hodowlaną z samicą Aminą i doczekali się czwórki młodych.
W 2013 r. na terenie zoo powstał nowy budynek żyrafiarni, w którym zamieszkało nowe stado hodowlane – Liani, Lindani i Ulembo, które doczekało się dwójki młodych – Lunani i Luna. Młodsza z samic w 2019 r. wyjechała do ogrodu zoologicznego w Zurychu. Po śmierci Ulembo w 2016 r. śląskie stado składało się wyłącznie z samic. Dopiero sprowadzenie samca Iroko w 2022 r. otworzyło dalszą możliwość rozrodu żyraf.
Może Cię zainteresować:
W śląskim zoo wyrósł las deszczowy Ameryki Południowej. Zobaczcie jak wygląda
Może Cię zainteresować: