#StolenMemory to kampania i wystawa przygotowana przez Arolsen Archives - Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich i jednocześnie największe archiwum dokumentów dotyczących ofiar nazistów i ocalonych.
- Zegarek i biżuteria, obrączka ślubna oraz dokumenty, listy i zdjęcia - w obozach koncentracyjnych narodowi socjaliści zabierali ludziom ich rzeczy osobiste. Arolsen Archives przechowuje cały czas około 2 500 przedmiotów należących do byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Wszystkie te przedmioty czekają na zwrot ich rodzinom – czytamy na stronie Arolsen Archives.
Wystawa #StolenMemory opowiada o losach dziesięciu więźniów nazistowskich obozów i poszukiwaniu ich rodzin
W celu przedstawienia biografii prześladowanych, okoliczności zwrotów oraz historii osób, których rodziny są nadal poszukiwane, Arolsen Archives stworzyło m.in. objazdową wystawę #StolenMemory w morskim kontenerze.
Opowiada ona o losach dziesięciu więźniów nazistowskich obozów i poszukiwaniu ich rodzin, Teraz dotarła do Uniwersyteckiego I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie, przy ul. Dąbrowskiego 36. W ogrodach Słowaka można ją oglądać codziennie do 14 listopada 2022 r, w godz. 8.00 – 17.00. Wstęp jest bezpłatny.
- Poprzez kody QR dostępne na wystawie można odtworzyć wywiady z odnalezionymi krewnymi, którzy opowiadają o tym, jakie znaczenie ma dla nich zwrot pamiątek. Pokazujemy również, w jaki sposób można się włączyć w kampanię #StolenMemory i rozpocząć samodzielne poszukiwania. To szczególnie ważne w Polsce: ostatnie pamiątki po 900 polskich ofiarach prześladowań wciąż czekają na zwrot! - tłumaczą organizatorzy wystawy.
Dzięki kampanii #StolenMemory od 2016 r. zwrócono już po ponad 500 pamiątek po ofiarach narodowego socjalizmu.
Może Cię zainteresować:
Najlepsze licea i technika w Chorzowie
Może Cię zainteresować: