Śląski Konwent Klimatyczny „Climate-Con” został otwarty w poniedziałek, 22 listopada 2021 r., na Stadionie Śląskim. Podczas rozpoczynającej to wydarzenie konferencji prasowej wystąpił m.in. marszałek Jakub Chełstowski, który przedstawił odważną deklarację dotyczącą ogrzewania domów jednorodzinnych węglem.
- Sejmik tej kadencji, obecny zarząd, powinien wyznaczyć datę odejścia od spalania węgla w sektorze komunalnym, mam tutaj na myśli domki jednorodzinne (...) Musi to być data racjonalna, ale moja prywatna opinia jest taka, że musi to być najpóźniej 2028 lub 2029 rok - powiedział Chełstowski.
Dodał, że od tego zależy jakość życia mieszkańców regionu. Przypomniał także, że w najbliższych latach województwo śląskie może otrzymać prawie pięć miliardów euro z Unii Europejskiej, co znacząco może wpłynąć na przyśpieszenie zmian dotyczących ochrony środowiska i klimatu.
- To nie tak, że przedstawimy uchwałę i nie będziemy się interesować, co dalej. Wręcz przeciwnie. Musimy stworzyć system, by pomóc mieszkańcom i przekonać ich do wymiany źródeł ciepła - podkreślił.
Czym jest Śląski Konwent Klimatyczny?
„Climate-Con” to pierwszy w historii Śląski Konwent Klimatyczny, który potrwa dwa dni.
- Województwo śląskie znajduje się w przededniu transformacji energetycznej, która na nowo zdefiniuje nasz region, od dziesięcioleci utożsamiany z przemysłem ciężkim. To nie tylko wielkie wyzwanie, ale i szansa, żeby wykorzystać ten moment na zmianę sposobu myślenia i podniesienie świadomości w zakresie poprawy jakości środowiska, przede wszystkim powietrza – powiedział marszałek Chełstowski, zapowiadając to wydarzenie.
W ramach Śląskiego Konwentu Klimatycznego zaplanowano kilkanaście sesji tematycznych, a także warsztaty. Dotyczą one m.in. poprawy jakości powietrza, możliwości finansowania projektów proekologicznych, transportu zeroemisyjnego czy wpływu zmian klimatycznych na zdrowie psychiczne.